Избори во САД: Рекорден број на жени гувернери

Сподели со своите пријатели

САД ќе имаат рекорден број гувернерки во 2023 година.

Loading...

Сепак, посочува Си-Ен-Ен, овој рекорден број – 12 – ќе претставува само мал дел од врвните гувернери во 50-те држави.

Според Центарот за американски жени и политика (CAWP) на Универзитетот Роџерс во Њу Џерси, претходниот рекорд од девет жени гувернери кои служат истовремено беше поставен во 2004 година.

Актуелните гувернери во Мејн, Алабама, Мичиген, Ајова, Јужна Дакота, Канзас и Ново Мексико беа реизбрани на среднорочните избори во вторникот, додека гувернерката на Њујорк Кети Хочул сега го добива својот прв целосен мандат откако ја презеде функцијата кога Ендрју Куомо поднесе оставка во 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Банди го зазедоа Хаити: Силуваат жени, мачат мажи со стопена пластика

Така, Хочул стана првата избрана жена гувернер во таа држава.

Две држави – Масачусетс и Арканзас – избраа нови женски гувернери.

Мора Хили, демократ, стана првата жена избрана за гувернер во Масачусетс и првата прогласена лезбејка гувернерка во САД.

Републиканката Сара Хакаби Сандерс, поранешна секретарка за односи со јавноста во администрацијата на Доналд Трамп, исто така ќе стане првата избрана жена гувернер на нејзината држава, пополнувајќи ја позицијата што некогаш ја извршувал нејзиниот татко.

Loading...

Дополнително, Масачусетс и Арканзас ќе станат првите држави во кои жените ќе служат како гувернери и поручници во исто време, според податоците на CAWP.

Според Си-Ен-Ен, резултатите од трката за гувернери во две сојузни држави, Аризона и Орегон, се уште се чекаат, но бидејќи сите кандидати се жени, овие држави се вклучени во рекордниот број од 12 гувернери.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: Не ја охрабруваме Украина да напаѓа руска територија

Демократката Кејти Хобс, државната секретарка на Аризона, има мала предност пред републиканецот Кари Лејк, миленикот на Трамп.

Во Орегон, демократката Тина Корек, поранешна претседателка на Домот, е малку пред републиканката Кристина Дразан, поранешен лидер на малцинствата во Претставничкиот дом.

Котек би можел да стане и еден од првите отворено лезбејски гувернери во таа држава.

Дури и пред денот на изборите, 2022 година го постави рекордот за најмногу женски гувернерски трки, што се случи во пет држави: Аризона, Алабама, Ајова, Мичиген и Орегон.

Според CAWP, пред оваа година, вкупно имало само четири такви случаи во нејзината историја.

Оваа година двете најголеми партии предложија вкупно 25 жени за позицијата гувернер, 16 од редовите на демократите и девет од редовите на републиканците, што е историски рекорд.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската амбасада во Берлин негира поврзаност со уапсените екстремисти

Досега, демократките освоија шест гувернери, а републиканките четири, според Си-Ен-Ен.