Италијанската премиерка најави голем план за Африка

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони го објави својот голем план за Африка, пишува Гардијан.

Loading...

Целта е Италија да се позиционира како лидер во европската соработка со Африка.

Мелони се надева дека ќе ја спречи илегалната миграција.

Планот се вика Матеи, по Енрико Матеи, основачот на нафтената компанија Ени, а премиерот денеска ќе го претстави пред јавноста во Рим.

На настанот ќе присуствува и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Мелони го објави својот план за Африка веднаш по победата на изборите во октомври 2022 година, а нејзината главна цел е да ја искористи можноста во која Европа се оддалечува од користењето на рускиот гас за да ја претвори Италија во енергетски центар.

Деталите за планот сè уште не се објавени, но според нацртот одобрен во ноември, Италија го зема она што Мелони го опиша како „непредаторски“ пристап кон африканските земји во областа на образованието, здравството, извозот и инфраструктурата.

Мелони се надева дека за возврат ќе ја намали миграцијата од Африка, предизборно ветување што допрва треба да го исполни.

Loading...

Иницијативата е толку важна што за нејзино спроведување е задолжен кабинетот на премиерот.

Престижна локација

Денешниот самит ќе се одржи во палатата Мадама каде се наоѓа италијанскиот Сенат.

Опозицијата ја обвини премиерката дека ја „окупирала“ зградата на Сенатот.

„Не гледам во што е проблемот“, рече Лусио Малан, кој е задолжен за координација на гласањето во парламентот.

„Тоа е прашање на престиж и на никаков начин нема да се меша во работата на претставниците. Ова е многу важен настан и фактот што се одржува во зградата на сенатот, античка палата полна со историја и уметност, ќе остави прекрасен впечаток на Италија“.

Малан рече дека Африка отсекогаш била од стратешко значење за Италија.

„Тунис е поблиску до Сицилија отколку Сицилија до Рим“, рече тој и додаде дека планот ќе го зајакне италијанското присуство на континентот каде Русија и Турција се веќе големи играчи.

На самитот ќе присуствуваат лидери на 23 африкански земји и организации, меѓу кои и Муса Факи, претседателот на Комисијата на Африканската унија.

Loading...

Франческо Галиети, основач на Полиси Сонар, агенција за политички консултации во Рим, рече:

„Мелони го организира овој самит долго време. Тој го претставува овој план како голема стратегија и затоа добива големо внимание. Сепак, сè уште не знаеме кој ќе биде вклучен, колку пари ќе одат за тоа, дали се работи само за дипломатија и мека моќ или нешто друго“.