Италијанската премиерка ја презеде „целосната одговорност“ за воведениот данок на банките

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони во понеделникот ја презеде „целата одговорност“ за минатонеделната ненадејна одлука да воведе еднократен данок од 40 отсто на добивката на банките, што го наруши кредибилитетот на нејзината влада на меѓународните финансиски пазари.

Loading...

За италијанските весници Corriere della Sera, la Repubblica и La Stampa, Мелони рече дека данокот од 40 отсто нема казнена намера.

„Јас би го направил тоа повторно. Затоа што верувам дека мора да се направат вистинските работи… Ова е одлука што ја донесов (сам)“, пренесува la Repubblica.

„Тоа е чувствително прашање и јас преземам целосна одговорност за тоа“, додаде Мелони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД издвои 65 милиони долари за полицијата на Хаити во борбата против насилство од банди

Во обид да ја зацврсти својата политичка основа, италијанската конзервативна влада објави ненадејна одлука доцна минатиот понеделник навечер, што предизвика голема распродажба на банкарските акции еден ден подоцна, не само во големите италијански банки, туку и во другите банкарски гиганти во еврозоната.

Потоа, неполни 24 часа подоцна, таа делумно се повлече, појаснувајќи дека максималниот износ на данок што ќе го плаќаат банките ќе биде 0,1 отсто од вредноста на нивните средства.

Еднократниот данок ги оданочува силните профити што банките ги остварија благодарение на растот на каматните стапки.

Ројтерс во времето кога беше објавена мерката дозна дека италијанското Министерство за финансии со тој данок ќе инкасира нешто помалку од 3 милијарди евра.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Сепак, пред да се разјасни како се воведува максималната граница за оданочување, пресметките укажуваа на значително повисоки износи.

Бидејќи беше забележано дека министерот за економија Џанкарло Џорџети отсуствувал на минатонеделната прес-конференција на која беше објавен данокот, Мелони денеска изјави дека и тој бил информиран за одлуката.

Но, другите членови на владата беа држени во темнина поради чувствителноста на прашањето, додаде таа.

Италијанската влада си поигруваше со идејата за оданочување на рекордната банкарска добивка поради повисоките каматни стапки, но се чини дека делумно се повлече, но нејзината нејасна комуникација за ова прашање предизвика тревога кај меѓународните инвеститори, пренесува Ројтерс.