Италијанците ќе произведуваат сладолед од канабис (видео)

Сподели со своите пријатели

Малото италијанско населено место Аласио, долучило да се одужи на реге легендата Боб марли така што ќе произведува и продава сладолед со вкус на канабис.

Творците на овој сладолед велат дека тој ќе биде многу вкусен. Егзотичното слатко задоволство ќе биде продавано во градот Аласио, на северот на Италија, а креаторите се надеваат дека муштериите ќе го пробаат „Боб Марли“ до крајот на годината.

Овој деликатес, чиј освновен дел се коноп, направен во соработка со „Canapa Lingu“, локална асоцијација која промовира здравствени бенефиции кога е во прашање произведување на производи од канабис.

Сепак, не биле успешни сите експерименти со сладоледите. Во февруари, двајца Исланѓани направија сладолед од канабис во домашни услови, а откако го пробале биле однесени во болница поради халуцинации.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.