Истрагите против Трамп ќе продолжат без оглед на кандидатурата

Сподели со своите пријатели

Одлуката на Доналд Трамп да започне трета кандидатура за Белата куќа нема да го заштити поранешниот американски претседател од криминалните истраги со кои се соочува како обичен граѓанин, оставајќи го правно и политички изложен додека се бори да стане републикански претседателски кандидат во 2024 година. правни експерти и поранешни функционери на американското Министерство за правда.

Loading...

Тој оддел ги продолжува своите истраги, а со среднорочните избори за Конгресот, гувернерите и другите канцеларии ширум државата сега во голема мера завршени, и почетокот на претседателската кампања во 2024 година, во најдобар случај, со месеци, федералните обвинители имаат време до кратенка за да продолжат со својата работа, дури и кога Трамп влегува во кампањата, пренесува агенцијата Бета пишување на Асошиејтед прес.

„Мислам дека Министерството нема да се двоуми без оглед на фактот дека Трамп веќе се номинираше и се постави како прв кандидат на изборите во 2024 година“, рече поранешниот јавен обвинител Мајкл Вајнштајн и додаде:

„Мислам дека ќе изгледаат во врска со неговиот обид да го измами системот, што го направи многу успешно на судовите, и дека тие беа подготвени за неговиот одмазднички удар“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Трамп влегува во трката за претседателска номинација додека се соочува со федерални истраги за неговиот обид да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година, како и трупање строго тајни владини документи во неговиот имот на Флорида, како и посебна државна истрага за сојузната држава Џорџија.

Истрагата за документите на неговиот имот во Мар-а-Лаго се движи особено брзо, со тоа што обвинителите му дадоа имунитет на блискиот сојузник на Трамп за да може да сведочи пред федералната голема порота.

Адвокатите од Министерството за правда велат дека во овој случај собрале докази за потенцијални кривични дела не само што се однесуваат на попречување на правдата, туку и на самоволно задржување на информации од значење за националната безбедност.

„Истрага според правилата за служба“

Останува нејасно дали против некого ќе биде поднесена пријава, како и кога треба да биде донесена одлуката.

Loading...

Сепак, поранешните функционери велат дека најдобар начин да се добијат резултати и да се избегнат критиките е истрагата да се води строго според правилата на службата, да не се покажува ниту прекумерна почит кон Трамп ниту пак да се однесува злонамерно со него со оглед на позицијата на претседателот во која тој е беше.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

„Јавноста ќе има најголема верба во она што го правите и ќе имате најуспешни резултати ако го третирате Доналд Трамп како кон секој друг Американец“, вели Метју Милер, кој служеше во Министерството за правда како портпарол на поранешниот јавен обвинител Ерик Холдер.

Актуелниот јавен обвинител Мерик Гарланд предложи нешто такво, велејќи минатото лето како одговор на прашањата за истрагата на Трамп во врска со настаните од 6 јануари 2021 година, дека „ниту една личност не е над законот“.

И на прашањето во јули на телевизија како потенцијалната кандидатура на Трамп може да влијае на ресорот, Гарланд одговори:

„Ќе бараме одговорност од секој кој е кривично одговорен за обидот да се меша во трансферот — легитимен, легален трансфер — на власта од еден администрација на друга“.

Испитувањето на кој било избран функционер или кандидат за јавна функција речиси секогаш предизвикува политички шпекулации.

Протоколите на Министерството за правда ги предупредуваат обвинителите да не преземаат отворени активности во пресрет на изборите, но тоа е повеќе стандардна конвенција отколку утврдено правило. А новите претседателски избори се за уште две години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Трамп се претставува како „жртва“

Сепак, не е лесно да се истражи поранешниот претседател на САД или сегашниот кандидат за таа функција.

Loading...

Тоа е особено точно во случајот со Трамп, кој го помина своето претседателство напаѓајќи го сопственото Министерство за правда и оградувајќи ги јавните обвинители што тој лично ги назначи.

И тој веќе исфрли лавина од осуди на Федералното истражно биро за претресот на неговиот имот во Мар-а-Лаго во август, и ја искористи епизодата за да собере пари од неговите поддржувачи.

Сега кога неговата кандидатура е официјална, тој и неговите поддржувачи ќе се обидат да го оживеат наративот дека истрагите против него се политички прогон од страна на администрацијата предводена од демократите поради страв од неговиот успех на изборите во 2024 година.

Всушност, еден ризик за демократите е дека Трамп – кој се претстави како „жртва“ во својата вчерашна најава за кандидатура – може повторно да ги поттикне своите поддржувачи со тој аргумент.