Испраќањето сили во Украина е глупост што води до Трета светска војна, вели француската опозиција

Сподели со своите пријатели

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не може да се исклучи можноста за испраќање сили во Украина за Русија да не победи во војната, предизвика бура од реакции кај опозициските политичари во Франција.

Loading...

Француската десница и лидерка на партијата Национален митинг Марин Ле Пен коментираше дека Макрон можеби се обидува да глуми воен командант.

„Не знам дали сите се свесни за сериозноста на таа изјава. Емануел Макрон ја игра улогата на воен командант и толку неодговорно зборува за животите на нашите деца. Се работи за мир или војна кај нас“, напиша лидерот на парламентарната партија „Национален собир“.

Лидерот на партијата „Патриот“ Флоријан Филипо го нарече Макрон „жешка глава“ и повика неговите намери да бидат блокирани во парламентот.

Филип вели дека испраќањето француски војници во Украина ќе го означи почетокот на Третата светска војна.

„Испраќање француски војници во Украина: Макрон е луд. Очигледно ќе биде војна со Русија, трета светска војна. Ајде да го блокираме. Ќе го користиме членот 35 од Уставот за објавување војна“, напиша Филипо на Х.

Лидерот на партијата „Неосвоена Франција“, Жан-Лук Меланшон, ја осуди изјавата на Макрон, велејќи дека „изгледите за започнување војна против Русија е лудило“.

„Испраќањето сили во Украина ќе не направи учесници во конфликтот. Војната против Русија беше лудило. Таа вербална воена ескалација од една нуклеарна држава против друга голема нуклеарна држава е веќе неодговорен чин“, напиша Меланшон на X.

Loading...

Тој посочи дека е за почеток на мировните преговори за Украина, пренесува РТ Балкан.