Исчезнале пред 75 години, пронајдени во глечер на Алпите (фото)

Сподели со своите пријатели

Брачен пар од Швајцарија, чии тела неодамна се пронајдено во глечер на Алпите откако исчезнале пред скоро 75 години, погребани се во црква на југозападот на таа земја, јавува швајцарската телевизија „SFR“.

Марселин и неговата сопруга Френсин Думолин имале 40 и 37 години кога на 15 август 1942 година исчезнале, а нивните замрзнати тела биле пронајдено пред неколку дена во глечер кој започнал да се топи.

Loading...

Нивната ќерка Марселин Идри Думолин рекла дека нејзините родители отише пеш да ги нахранат животните, но никогаш не се вратиле.

Според наводите на телевизијата, на погребот се појавиле двете ќерки, а останатите пет деца кои парот ги имал претходно починале.

Телата биле прнајдено во глечер на надморска височина од 2.615 години.

Швајцарската полиција навела дека поради климатските промени, телата на одамна страданите се појавуваат со топењето на глечерите.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.