Иранско правосудство: Одлучно ќе постапиме со демонстрантите!

Сподели со своите пријатели

Иранските судови решително ќе постапуваат со секој кој предизвикува немири или злосторства во бранот антивладини протести, објави во вторникот иранското правосудство.

Loading...

Протестите во Иран продолжуваат и покрај смртоносната репресија и строгите предупредувања од безбедносните сили, што претставува еден од најголемите предизвици за иранските свештенички лидери од Исламската револуција во 1979 година.

Повеќе од 1.000 луѓе се обвинети за, како што вели владата, „немири“.

„Сега јавноста, вклучително и демонстрантите кои не ги поддржуваат немирите, бараат од судството и безбедносните институции да се справат со неколкуте луѓе кои ги предизвикаа немирите на решителен, одвраќачки и законски начин“, рече Масуд Сетајеши, портпарол на судството.

Антивладините протести избија во септември по смртта на Курдката Махса Амини, која беше приведена од моралната полиција поради наводно кршење на строгиот кодекс на облекување на Исламската Република за жените.

Активистичката новинска агенција ХРАНА објави дека 318 демонстранти, меѓу кои 49 малолетни, биле убиени во немирите до саботата.

Убиени се и 38 припадници на безбедносните сили, додаваат тие.

Државните медиуми во октомври објавија дека биле убиени повеќе од 46 припадници на безбедносните сили, вклучително и полицајци.

Loading...

Иранските лидери ги обвинија непријателите, вклучително и Соединетите држави, за поттикнување на немирите.

Тврдокорните ирански претставници го повикаа судството „одлучно да се справи“ со сторителите.

На протестите се приклучија луѓе од сите општествени слоеви, а истакната улога имаа студентите и жените – мавтаа со марами и ги палеа.