Иран: САД ги одлагаат преговорите за заживување на нуклеарниот договор

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, денеска ги обвини САД за одложување на индиректните преговори за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година и посочи дека размената на затвореници со Вашингтон не е поврзана со преговорите за нуклеарната програма. договор.

Loading...

Канани истакна дека треба да се решат неколку прашања и дека овие прашања се многу важни, пренесе Ројтерс.

„Американците ги одложуваат преговорите, а забележлива е неактивноста на Европејците. На Америка и Европа им треба повеќе договор отколку на Иран“, рече портпаролот.

Тој додаде дека Техеран сака одржлив договор што ќе ги зачува легитимните права на Иран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза

„Нагласуваме дека размената на затвореници со Вашингтон е посебно прашање и нема никаква врска со процесот на преговори за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година“, рече Канани.

САД постојано бараа ослободување на неколку Иранско-Американци приведени во Иран, додека Техеран бараше ослободување на неколку Иранци приведени во врска со американските санкции.

Иран побара гаранции дека ниту еден иден претседател на САД нема да се откаже од договорот доколку тој биде обновен, како што направи Доналд Трамп во 2018 година и воведе остри санкции кон Техеран.

Сепак, како што додава Ројтерс, американскиот претседател Џозеф Бајден не може да даде такви гаранции бидејќи договорот е „повеќе политичко разбирање отколку правно обврзувачки договор“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон