Институт за војна: Путин подготвува нова рунда на мобилизација

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната во својот најнов извештај објави дека продолжувањето на тајната мобилизација и подготовките за нов бран на мобилизација најверојатно ќе го влошат севкупниот квалитет на руските трупи кои се испраќаат да се борат во Украина.

Loading...

„Ова најверојатно ќе доведе до уште понизок квалитет на обуката за мобилизираните регрути и регрутите бидејќи капацитетот за обука е премногу низок“, објави ISW.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба предупреди дека Русија може да го искористи замрзнувањето на конфликтот во Украина во своја полза и против Европа.

Како што јави Европската правда, Кулеба ова го изјави во видео-обраќање пред учесниците на конгресот на Паневропската унија по повод 100-годишнината на организацијата во Виена.

„Потребна ни е победа, а не реми. Ако ја оставиме Русија да мирува сега, Путин ќе го претвори замрзнатиот конфликт во огромна темпирана бомба во срцето на Европа, подготвена да експлодира во секој момент“, рече тој.

„Москва не го смени крајниот тон и сега не е подготвена за сериозни преговори. Тие даваат изјави со цел да создадат впечаток дека се подготвени за преговори, но ова е само димна завеса за продолжување на агресијата. Никој не треба да се залажува со тоа ,” тој додаде.

 

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.