Има само 3 години, а стана член на Менса (ВИДЕО)


Родителите на малезиското момче не биле изненадени кога нивниот син добил покана од Менса да им се придружи. Тие отсекогаш знаеле дека тој е посебен.

Тригодишно момче од Малезија кое живее во Велика Британија стана најмладиот член на Менсеа, најголемата и најстарата меѓународна заедница на високоинтелигентни луѓе во светот.

Loading...

Мухамед Хариз Наџим бил поканет да и се приклучи на организацијата откако зборувал со психолог и освоил 142 поени на тестот за интелигенција „Стенфорд-Бинет“, каде освоил просечна оценка од 99,7 од 100 поени, јави Си-Ен-Ен.

Тој е очигледно многу паметно момче и ние сме среќни што можеме да му посакаме добредојте – рече Џон Стивенџ, извршен директор на британска Менса.

За да може некој да стане член на британската Менса, тој мора „да покаже дека според коефициентот на интелигенција тој е во врвот од два проценти од светската популација“, велат тие на нивната официјална веб-страница.

Тестот на Менса, кој се прави под надзор, е создаден за деца постари од десет и пол години.

За деца под 10 години, потребна е посета на психолог, што го одредува нивниот коефициент на интелигенција.

Покрај психолозите, на одлуката да се покани Хариз во Менса значително влијаел и неговиот резултат на тестот Стенфорд-Бинет, кој се состои од комбинација на математички, јазични, мемориски и логички задачи.

Мајката на Хариз, Нур Анира Асаикин, која работи како инженер во Дурам, Англија, вели дека нејзиното семејство знаело дека тој е специјален пред да го добие повикот за Менса.

Во дополнителното училиште каде одел на часовите за читање и математика во септември, Хариз бил пофален за неговиот извонреден напредок во двете области. Сепак, по сите други работи, тој е обично момче.

Loading...

– Тој е повеќе или помалку типично тригодишно момче. Таа сака да слика и чита книги и сè во врска со уметноста. Особено ги сака Лего коцките и пластилинот. Ние сме горди на него и среќни за него. Тој не е добар само во академските вештини, туку и сака да игра, како и сите други деца. Знаеме дека во иднина општеството ќе добие многу од него – вели неговата мајка.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *