Има 10 години и висок е скоро 2 метри: Зад џиновската градба се крие тажна приказна!

Сподели со своите пријатели

Џејсон има само десет години и е висок неверојатни 190 сантиметри благодарение на ретката состојба позната како гигантизам.

Loading...

Моментално ја носи титулата „највисоко дете на светот“, а причината за тоа е израсток на неговата хипофиза што овозможува непречено лачење на хормоните за раст.

 

 

Нежен џин на мета на критики

Од раѓање Џејсон бил значително поголем од просечно дете – се родил со тежина над 5,5 килограми и должина од 66 сантиметри, што е за 15 сантиметри подолго од просечното машко новороденче.

Неговата мајка Менди открила дека другите родители често ја осудуваат, критикуваат, па дури и ја напаѓаат затоа што дозволила да порасне толку голем, а тие не знаат дека тоа го предизвикува неговата состојба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да правите кога ќе ве искаса оса? Еве го одговорот!

Таа додаде дека често мораат да се справат со странци кои зјапаат во него, особено кога одат на училишни свечености, а тој е покрај други деца на негова возраст.

Loading...

Покрај здравствените проблеми, Џејсон се соочува и со практични проблеми, како на пример да најде чевли што му одговараат. Во моментов носи чевли со големина 50.

– Кај гигантизмот, прекумерната количина на хормон за раст (ГХ) го забрзува растот на мускулите, коските и сврзното ткиво – претходно објави Клиниката Кливленд.

 

 

Момчето е гордо

Сепак, Џејсон – кој беше означен во Гинисовата книга на рекорди како „највисокото дете на светот“ – не се срами од својата големина и научил да ја прифаќа и покрај неговите јавни настапи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жена го тужела сопругот затоа што не ја однел на аеродром: „Имав трошок“

– Ми се допаѓа, горд сум што сум највисокото дете на светот – изјавил за магазинот Tully, пренесува Daily Mail.

 

Loading...

 

Опасност по неговото здравје

За жал, Менди призна дека здравјето на Џејсон „се влошува со текот на времето“ и дека неговата тежина – тежи околу 136 килограми и јаде повеќе од просечниот возрасен – е постојан проблем за нив.

– Се трудиме да не го храниме премногу. Тоа е само нагласување на неговата тежина, која ни е постојан проблем – објаснила мајката.

Неговото здравје дефинитивно се влошува со текот на времето. Со гигантизмот, вие не растете само однадвор, туку и одвнатре, така што сите ваши органи ќе почнат да се зголемуваат, како што се црниот дроб и срцето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Топлината не е добра ниту за мобилните телефони. Како да ги заштитите?

Таа објасни дека повеќето луѓе со гигантизам живеат само до 40 години бидејќи нивните „срца стануваат преголеми“, но дека Џејсон се надеваме дека ќе има операција за да го запре растот.

– Планираме хируршка процедура кога ќе има 13 или 14 години, каде што лекарите ќе му го отстранат израстокот на хипофизата – рекла мајката.

 

Loading...