Илон Маск сериозно размислува да создаде своја социјална мрежа

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, во саботата на Твитер објави дека размислува да изгради нова социјална мрежа.

Loading...

Илон Маск одговори на прашањата на корисниците дали размислува за развој на социјална мрежа чиј алгоритам ќе биде со отворен код и каде пропагандата ќе биде минимална и загарантирана слобода на говор.

 

 

Тој објави анкета на Твитер и ги праша корисниците дали веруваат дека Твитер се придржува до принципот на слободен говор. Повеќе од 70% одговориле со „НЕ“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

„Последиците од анкетата ќе бидат важни. „Ве молиме гласајте внимателно“, рече тој.

 

Loading...

 

Доколку одлучи да изгради нова социјална мрежа, ќе се приклучи на се поголемиот број компании кои се обидуваат да се позиционираат како шампиони на слободата на говорот и да се надеваат на корисниците кои се разочарани од мрежите како Фејсбук, Твитер, Јутјуб и други.

Маск, кој е страствен корисник на Твитер, често ја критикува мрежата, а неодамна спроведе истражување за тоа дали алгоритмот на Твитер треба да биде со отворен код.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата