Илон Маск повеќе не е вториот најбогат човек во светот, еве кој го престигна!

Сподели со своите пријатели

Основачот на Тесла и Спејс Икс, Илон Маск, веќе не е вториот најбогат човек во светот.

Loading...

Богатството на Маск е помало за 6,2 милијарди долари, што го стави на третото место на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот.

Падот на богатството на Маск започна во средата, кога изгуби околу 6,5 милијарди долари. Некое време беше на трето место, но потоа промените на пазарот го повратија и го вратија на второто место.

 

 

Сепак, како што пренесува Ентерпрејнер, денес не му одеше во прилог, имајќи предвид дека акциите на Тесла паднаа за пет проценти. Богатството на Маск сега се проценува на 150,9 милијарди долари,

Иако ова може да биде нормално однесување на пазарот и многу е можно да се врати на стариот пат во блиска иднина, Маск ќе мора да круниса уште еден милијардер – Бернард Арно, сопственик на конгломератот LVMH, со богатство од дури 154,3 милијарди долари.

Loading...

 

 

Групата LVMH вклучува повеќе од 70 луксузни брендови: Луј Витон, Кристијан Диор, Фенди, Живанши, Марк Џејкобс, Фенти Бјути, Булгари, Тифани и Сефора.

До пред еден месец, Илон Маск и Џеф Безос, сопственикот на Амазон, ја заземаа првата позиција на листата на најбогати. Сепак, Безос сега „бега“ од Маск за скоро 25 милијарди долари, бидејќи неговото сегашно богатство се проценува на 175,4 милијарди долари.

 

 

Loading...

Пред десет дена, акциите на Тесла паднаа за 15 проценти, а Маск загуби повеќе од 15 милијарди долари за еден ден.

Во тоа време, 49-годишниот милијардер беше „тежок“ 166,1 милијарди долари.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *