Илон Маск најави враќање на суспендираните профили на Твитер

Сподели со своите пријатели

Новиот сопственик и шеф на Твитер, Илон Маск, во четвртокот објави дека следната недела ќе ги врати суспендираните профили на корисниците на социјалната мрежа доколку не го прекршат законот, повлекувајќи ги смирувачките изјави што ги даде кога ја презеде контролата.

Loading...

Запрашан во средата во анкетата на својот профил дали Твитер треба да понуди „општа амнестија на суспендираните профили под услов да не го прекршиле законот или да испратиле спам на срамен начин“, 72,4 отсто од околу 3,16 милиони луѓе одговориле „Да!“.

„Народот зборуваше, амнестијата почнува следната недела“, напиша Маск на Твитер во четвртокот, на американскиот празник Денот на благодарноста, со пораката „Vox Populi, Vox Dei“ (Гласот на народот е гласот на Бога).

Со таа изрека, во саботата ја рехабилитираше сметката на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кому му беше забранет пристапот до социјалните мрежи по нападот на Капитол во Вашингтон во јануари 2021 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

Лидерот на „Тесла“ и „Спејс Екс“ одлуката за Трамп ја донесе по слична анкета за неизвесна репрезентативност на Твитер, кога тесно мнозинство (51,8 отсто) од 15 милиони гласачи се изјаснија за враќање на републиканскиот милијардер, кој нема твитнато откако е обновен неговиот профил.

Илон Маск во неколку наврати објаснуваше дека го купил Твитер затоа што верува дека платформата е „дигитален јавен плоштад“ од суштинско значење за демократијата во светот.

Најбогатиот човек на светот верува дека умереноста на содржината е премногу рестриктивна, но неговата апсолутистичка визија за слободата на изразување предизвикува страв од наплив на злоупотреба на дезинформации и говор на омраза на социјалните мрежи.

Затоа, многу брендови веќе ги прекинаа трошоците за реклами на Твитер, што е 90 проценти зависно од тие приходи.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

Слободарскиот претприемач најпрво се обиде да ги смири, потсетувајќи ги кон крајот на октомври дека правилата (сѐ уште) не се променети и ветувајќи дека нема да донесе никаква одлука за обновување на профилите пред да создаде „Совет за модерација на содржината“.

Но, огласувачите кои ветија дека ќе ги задржат своите трошоци условени со формирањето на тој совет за умереност „го прекршија договорот“, напиша тој во вторникот како оправдување за обновувањето на сметките, ја започнаа неговата платформа.

Неколку големи брендови, вклучувајќи ги Фолксваген, Џенерал Моторс и Џенерал Милс, објавија дека ќе престанат да се рекламираат на Твитер откако Маск го презеде.

Илон Маск, сепак, се чини дека има ограничување: тој посочи дека нема да го врати редот на екстремно десничарскиот американски заговорник Алекс Џонс, кој неколку години беше тужен од родителите на жртвите на пукање во училиштето Њутн Сенди Хук (Конектикат) поради неговото тврдење дека масакрот е само изведена претстава на противоружување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

Илон Маск беше многу критикуван за неговите избрзани одлуки на чело на Твитер: од масовни отпуштања до хаотично започнување на нови функции.

Неколку пати на ден, тој ги отфрла сите критики на неговиот профил, кој има 118 милиони следбеници, меѓу кои многумина го исмејуваат, провоцираат и лично го напаѓаат.

Закон за услуги (DSA) кој треба да ги обврзе платформите брзо да ги отстранат нелегалните содржини и да се борат против дезинформациите.

АРКОМ, француската „медиумска полиција“, во понеделникот ја потсети калифорниската групација на Маск на нејзините „обврски“ и побара од неа до четврток да „потврди“ дека е „способна“ да се справи и „да ја информира за развојот на нејзините човечки и технолошки ресурси“ посветени на тоа.

Loading...