Илјада украински маринци се враќаат дома по интензивната обука во Британија

Сподели со своите пријатели

Речиси 1.000 украински маринци наскоро ќе се вратат дома по шестмесечна обука со британските сили.

Loading...

Плановите за обука на маринците беа објавени во февруари за време на ненадејната посета на Лондон на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Оттогаш, околу 900 украински маринци го завршија курсот, каде што беа обучени од британски командоси.

Британскиот секретар за одбрана Бен Валас рече:

„Велика Британија го предводи патот во обуката на вооружените сили на Украина, обезбедувајќи водечка светска обука за борбени вештини на повеќе од 20.000 регрути на украинската армија преку операцијата Интерфлекс“.

„Оваа програма за обука, спроведена од елитните британски командоси, ќе ја поддржи Украина да изгради свои специјални поморски сили и да ги прошири своите капацитети за да дејствува во поморска средина.

Маринците добија обука во низа области, вклучително и употреба на противтенковско оружје, противвоздушни ракети и употреба на минофрлачи и беспилотни летала.

Министерството за одбрана соопшти дека многу од украинските специјализанти биле цивилни доброволци кои немале претходно воено искуство.

Loading...

Останатите беа префрлени од други единици на украинските вооружени сили.

Над 20.000 украински регрути веќе се обучени во Велика Британија од почетокот на војната.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.