Идеално за појадок: Направете пржена полнета погача (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Овој рецепт за пржена полнета погача, може да ви послужи како идеја за појадок утрово.

Loading...

Состојки:

200 мл млеко

1 јајце

малку масло

1 лажичка шеќер

малку сол

450-500 гр брашно

Loading...

15 гр квасец

 

 

Подготовка:

Скршете го квасецот во млеко, додајте шеќер, а кога ќе се насобере, додадете јајце, масло, брашно и измешајте помеко тесто. Оставете да одмори 30 мин.

Потоа поделете го на 4 дела, измешајте ги малку и покријте ги да се одморат. Секоја топка развијте ја во големина од 20 см. Наполнете со сирење на кое сте додале 1 жолчка и малку магдонос. Одмотајте го вториот капак на топката над првиот и добро притиснете ги рабовите.

Оставете ги питите да одморат 15 мин. покриени и пржете ги на масло. Извадете го на впивлива салфетка…има фантастичен вкус…

Loading...

Пријатно!

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *