И покрај кризите, Германија бележи економски раст

Сподели со своите пријатели

И покрај последиците од војната во Украина, германската економија изненадувачки забележа мал раст оваа пролет.

Loading...

Сојузниот завод за статистика (Дестатис) објави благ раст за вториот квартал и со тоа ја ревидираше претходната проценка, јавуваат германските медиуми.

Бруто домашниот производ (БДП) е зголемен за 0,1 отсто во однос на претходниот квартал.

Поради последиците од војната во Украина, Дестатис во првата проценка предвиде дека економското производство ќе стагнира.

И покрај тоа, во првите три месеци од годинава германската економија порасна за 0,8 отсто. Во останатите три месеци уште 0,1 отсто.

Приватните и државните трошоци се клучни

Според германските статистичари, економијата главно била поддржана од приватната и државната потрошувачка во пролетта. Покрај тоа, зголемена е и трговијата со други земји.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е европска земја со најмногу должници

Иако во вториот квартал беа извезени значително помалку стоки во Русија отколку на почетокот на годината под влијание на војната во Украина, компаниите забележаа севкупен стабилен извоз.

И покрај нарушените глобални синџири на снабдување, извезени се 0,3 отсто повеќе стоки и услуги од во првиот квартал од оваа година.

Loading...

Сепак, увозот е зголемен за 1,6 отсто во однос на претходниот квартал.

Германските економисти сѐ уште сметаат дека германската економија ја чекаат тешки месеци.

Германските економисти нудат црни прогнози за зимата

Бундесбанката, на пример, очекува економското производство да „остане приближно непроменето“ во текот на летото и дека може да има рецесија во зимската половина година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

Покрај тоа, централната банка претпоставува дека стапката на инфлација во Германија наесен би можела да достигне „од редот на големината од десет проценти“.

Скоковите на цените на енергијата со месеци ја поттикнуваат инфлацијата, се наведува во својата анализа на Бундесбанк.

Според минхенскиот институт Ifo, приватната потрошувачка нема да може да ја одржи економијата како што напредува годината поради порастот на потрошувачките цени.

Претседателот на германскиот институт за економски истражувања (DIW) неодамна во интервју за новинската агенција Ројтерс изјави дека руската војна против Украина, која трае веќе шест месеци, веројатно ќе продолжи да ја оптоварува германската економија во годините што доаѓаат.

Одлични даночни приходи

Во меѓувреме, приходната позиција на германската држава значително се подобри во првата половина на 2022 година. Според податоците на Дестатис, дефицитот нагло паднал.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познати добитниците на Нобелова награда за хемија

До крајот на јуни сојузните, државните, локалната самоуправа и фондовите за социјално осигурување потрошиле вкупно 13 милијарди евра повеќе отколку што заработиле.

Во однос на вкупното економско производство, дефицитот на државната каса изнесува 0,7 отсто.

Една година претходно е забележан минус од 4,3 отсто, главно поради помошта од милијарди круни.

Даночните приходи во првата половина од годината се зголемени за 11,6 отсто, што значително го надмина нивото пред корона кризата во првата половина од 2019 година.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.