Хрватска ја осудува руската анексија на украинските региони

Сподели со своите пријатели

Хрватска најостро ги осудува незаконските и лажни референдуми одржани во четири украински региони и најавената одлука за пристапување на тие региони кон Руската Федерација, соопшти во петокот хрватското Министерство за надворешни и европски работи.

Loading...

Хрватска ја осудува одлуката на Русија „да ги интегрира украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје во својот состав, сметајќи ја за грубо кршење на територијалниот интегритет, суверенитет и независност на Украина и меѓународното право и Повелбата на ОН“, се наведува во соопштението за печатот.

Во петок, рускиот претседател Владимир Путин ќе припои четири окупирани украински региони кон Русија на церемонија во Големата палата Кремљ во 14 часот по средноевропско време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина отпушти инженер на Запорожје поради соработка со Русите

МВЕП додаде дека Хрватска ја смета таа одлука за „нелегитимна, незаконска и како таква правно неважечка и не ги признава нејзините политички и правни последици“.

Хрватска, заедно со другите членки и сојузници на ЕУ, ќе продолжи да ја дава „целата потребна поддршка на Украина во реинтеграцијата на моментално окупираните области и обновувањето на уставниот и правниот поредок во меѓународно признатите граници“, се додава во соопштението.

Минатата недела руските окупаторски власти во регионите Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон одржаа референдуми за напуштање на Украина и приклучување кон Русија.

Имаше извештаи дека граѓаните биле принудувани да гласаат, понекогаш и под закана со пиштол.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали руските напади врз украинската електрична мрежа се воено злосторство?

Украина и западните сили го осудија петдневното гласање што заврши во вторникот, велејќи дека нивниот резултат од повеќе од 99 отсто поддршка за отцепување никогаш нема да биде меѓународно признат.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.