Хамас се согласи на резолуција за прекин на огнот во Газа

Сподели со своите пријатели

Новинската агенција Ројтерс објави дека Хамас се согласил со резолуцијата за прекин на огнот усвоена од Советот за безбедност на ОН вчера, според високиот функционер на групата, Сами Абу Зухри.

Loading...

Тој додаде дека на Вашингтон е да се погрижи Израел да се придржува.

Во изјавата по гласањето, палестинската милитантна група Хамас денеска ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, велејќи дека е подготвена да работи со посредниците за спроведување на принципите на планот.

„Хамас го поздравува она што беше вклучено во резолуцијата на Советот за безбедност со која се потврди постојан прекин на огнот во Појасот Газа, целосно повлекување на израелските сили, размена на затвореници, реконструкција, враќање на раселените во нивните домови, отфрлање на каква било демографска промена. или намалување на подрачјето на Појасот Газа и доставување на потребната помош за нашата до жителите на Газа“, се вели во соопштението на Хамас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан

Хамас изрази подготвеност да се вклучи во индиректни преговори за спроведување на принципите кои се во согласност со барањата на палестинскиот народ, пренесува Танјуг.

Потсетуваме дека во понеделникот Советот за безбедност на ОН ја усвои американската нацрт-резолуција со која се поддржува предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за прекин на огнот во Појасот Газа, со 14 гласа „за“, додека Русија беше воздржана.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен се осврна на улогата на Хамас во преговорите за прекин на огнот.

Тој рече: „Изразот на поддршка од Хамас за планот за прекин на огнот во Газа поддржан од ОН е „знак на надеж“. САД остануваат посветени на „поразот на Хамас“, но воените средства не се доволни за да се постигне оваа цел. да биде јасен политички план, јасен хуманитарен план, за да се осигура дека Хамас нема да ја врати контролата врз Газа во која било форма“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хезболах: Ќе го нападнеме Кипар ако избие војна меѓу Израел и Либан