Хамас подготвен да ослободи 70 заложници во замена за петдневно примирје

Сподели со своите пријатели

Вооруженото крило на палестинската екстремистичка група Хамас соопшти дека им кажало на катарските посредници дека групата е подготвена да ослободи до 70 жени и деца заробени во Газа во замена за петдневен прекин на огнот.

Loading...

„Примирјето треба да вклучи целосен прекин на огнот и обезбедување на помош и хуманитарна помош насекаде во Појасот Газа“, рече Абу Убаида, портпарол на вооруженото крило на Хамас, Бригадите Ал-Касам, во видео објавено на каналот Телеграм.

Тој додаде дека „изминатата недела имавме напори на браќата од Катар да ги ослободиме непријателските затвореници – жени и деца, во замена за ослободување на 200 палестински деца и 75 жени кои беа заробени од непријателот“.

Тој, исто така, го обвини Израел за „одложување и избегнување“ на цената на договорот.