Гватемала ја сели својата амбасада во Ерусалим

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Гватемала Џими Моралес најави дека таа централноамериканска земја ќе ја премести својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Моралес во недела на својот официјален профил на Фејсбук наведе дека по разговорите со израелскиот премиер Бенџамин Натанијаху одлучил на своето Министерство за надворешни работи да наложи амбасадата да ја премести од Тел Авив во Ерусалим, пренесува АП.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.