Губењето на овој украински град би било огромен удар за Русите

Сподели со своите пријатели

Успешната украинска контраофанзива на југ и неодамнешното ослободување на Херсон ставија крај на една фаза од војната во Украина, која започна летово со украинската јавна најава за контраофанзива на Херсон, проследена со неочекуван напад врз регионот Харков, а дури потоа ослободувањето на Херсон.

Loading...

„Стоп за тоа лудило!“

Во последните денови, фокусот на војната се врати во Донбас, каде што во тек се жестоки борби на истокот на регионот Доњецк, како и во Луганск, иако руската страна исто така ги интензивира артилериските напади врз Херсон.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето редовно обраќање до нацијата рече дека руските сили извршиле речиси 400 артилериски напади на истокот на Украина.

Во неделата неколку силни експлозии одекнаа во областа на нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за што руските сили ги обвинија Украинците, кои пак ги обвинуваат Русите за нападот, објаснувајќи дека руската цел е да се прекине снабдувањето со електрична енергија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленска во Британија: Сексуалното насилство е најсуров начин да се покаже надмоќ

Во понеделникот група експерти од Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ) ја проверуваше и проценуваше состојбата на нуклеарната централа, најголемата во Европа, која од март е на линијата за одвојување и под руски надзор, што го зголемува ризикот на нуклеарна катастрофа.

Кремљ бара глобален одговор на, како што вели, обновеното гранатирање на нуклеарна централа од Украина, иако нема независна потврда која страна е одговорна за гранатирањето.

Директорот на МААЕ, Рафаел Гроси, тврди дека десетината воздушни напади врз нуклеарната централа без никакво сомневање биле „намерни и насочени“.

Кој и да е одговорен за ова, престанете со ова лудило!“, апелираше Гроси. Портпаролот на украинското Министерство за одбрана Јуриј Сак за радио Би-Би-Си4 изјави дека Русите по секоја цена се обидуваат да ја замрзнат ситуацијата на фронтот и да постигнат оперативна пауза, бидејќи ништо не им оди на бојното поле.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска ќе ги прифати ПВО системите ако Германија одбие да ги испрати во Украина

Оперативната пауза во моментов не им одговара на Украинците. Затоа најавуваат продолжување на нивната контраофанзива, иако може само да се шпекулира кои ќе бидат следните потези на Украинците кои и покрај доаѓањето на зимата и првиот снег не сакаат да ја загубат иницијативата.

Токму на таков заклучок упатува и веста за три силни експлозии кои одекнаа кај окупираното Мелитопоље во атарот на селото Веселе кај железничката станица. Иако не е јасно кои биле целите на украинскиот ракетен напад, Мелитопол е стратешки важен град и важен железнички центар во Запорожје, регион кој е стратешки лоциран помеѓу Керсон на југ и Доњецк на север.

Загубата на Мелитопол би била огромен удар за Русите. Со пробивањето до Мелитопол, Украинците би постигнале неколку важни стратешки цели, што би било важен чекор кон целосно ослободување на земјата.

Пред се, со ослободувањето на Запорожје, украинските сили би ја прекинале територијалната врска меѓу руските сили на Крим и Донбас.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Приоритет се инвестициите во инфраструктурата за нуклеарно оружје

Ослободување на „секој сантиметар“

Ова би ја отежнало положбата на руските сили и на север и на југ, особено на Крим, додека ослободувањето на Мариупол, кој се наоѓа на границата на таа област, исто така би бил огромен симболичен успех за Украинците, со оглед на исклучителната важност на Мариупол за украинскиот воен наратив.

Украинскиот заменик министер за одбрана Володимир Хаврилов деновиве најави дека украинските сили би можеле да го ослободат Крим до крајот на годината, уверувајќи дека целата војна може да заврши до пролет.

Дури по повлекувањето на руските сили од „секоја педа“ на Украина, која ги опфаќа Крим и Донбас, Киев ќе биде подготвен за преговори со Москва, тврди Хаврилов.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...