Гроси: Нуклеарната централа во Запорожје сѐ уште е во опасност

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната централа во Запорожје сѐ уште е во опасна ситуација, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси.

Loading...

Гроси изјави за Би-Би-Си дека се обидува да преговара за безбедна зона околу централата, но рече дека ризикот останува.

„Ние сме под огромна опасност. Има нешто што можеме да направиме во врска со тоа. Тоа би било голем чекор напред бидејќи е потребно високо ниво на политичка посветеност да не се напаѓа фабриката“, рече Гроси, додавајќи дека е многу важно фабриката не се користи како „платформа за армијата“.

Гроси неодамна објави план за постојано присуство на МААЕ во сите украински нуклеарни централи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски бара Русија да не учествува на Олимписките игри

Руските сили ја зазедоа централата во март минатата година и неколкупати беше изложена на оган, што доведе до широко распространети стравувања од нуклеарна катастрофа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.