Гроси: Не можам да одредам кој го гранатираше Запорожје

Сподели со своите пријатели

Директорот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека не може да утврди кој ја гранатирал нуклеарната централа Запорожје.

Loading...

Рече дека тоа не може да го утврди и дека немаат средства за тоа.

„Како што знаете, ќе треба да ја надгледувате воената операција во регионот. Тоа не само што е надвор од мандатот на МААЕ, туку ќе бара огромен потенцијал“, изјави Гроси за Си-Ен-Ен.

Тој оцени дека состојбата во комбинатот сѐ уште е многу загрижувачка и предупреди дека не треба да се „игра со оган“.

Потоа Гроси на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации изјави дека нуклеарната централа Запорожје била оштетена во нападите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц одби да испрати оружје во Украина: „Нема шанси, не сакаме војна“

Тој посочи дека една од безбедносните основи на секоја нуклеарна централа е „ненарушувањето на нејзиниот физички интегритет“.

„За жал, тоа се случи и продолжува да се случува. Физичките напади поради кои, намерно или ненамерно, оваа станица беше подложена на удари, кои јас и моите стручњаци лично можевме да ги видиме и оцениме, се едноставно неприфатливи“, изјави Гроси.

Гроси додаде дека МААЕ препорачува сета воена опрема и опрема да се повлече од територијата на нуклеарната централа Запорожје.

Loading...

„Забележуваме дека работниците на станицата работат во исклучително тешки услови во близина на воена опрема. Нашата препорака е воената опрема и опремата што се наоѓа таму да се повлече за да не се меша во нормалното функционирање на системот за нуклеарна безбедност“, рече Гроси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија осуди Украинец на 11 и пол години затвор за шпионажа

Гроси додаде дека МААЕ препорачува надворешниот систем за напојување на нуклеарната централа да се обнови и потоа да се обезбеди нејзино безбедно функционирање.

Според него, нуклеарна централа без надворешно напојување може да ја изгуби критичната функционалност, вклучувајќи ги реакторите за ладење и потрошеното гориво.

„Без него, можеме да се соочиме со многу сериозна несреќа. Затоа, МААЕ препорачува надворешниот систем за снабдување со енергија да биде обновен и достапен во секое време“, заклучи Гроси.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во вторникот објави извештај за Украина во кој се наведува дека има итна потреба од воведување привремени мерки за да се спречи нуклеарна несреќа што е резултат на физичко оштетување на нуклеарната централа Запорожје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова: Состојбата на фронтот за Зеленски е катастрофална

МААЕ објави дека е подготвена веднаш да започне консултации кои ќе доведат до итно формирање зона за нуклеарна безбедност во Запорожје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.