Грета Тунберг, Зеленски и Ердоган номинирани за Нобелова награда за мир

Сподели со своите пријатели

Од генералниот секретар на НАТО до претседателот на Украина, многу од кандидатите за Нобеловата награда за мир во 2023 година ги одбележа војната во Украина, но тоа не значи дека тие се фаворити.

Loading...

Меѓу лицата и организациите предложени до Нобеловиот комитет, неколку лица чии имиња се познати се поврзани со конфликтот во Украина кој трае речиси една година или со отпорот кон рускиот претседател Владимир Путин.

Листата на кандидати е тајна најмалку 50 години. Но, илјадници предлагачи можат слободно да го откријат името на нивниот кандидат.

Добитникот на наградата за 2023 година ќе биде објавен на почетокот на октомври.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија – На над милион избирачки места ќе се гласа до 1 јуни

Секоја година се предлагаат стотици имиња. Минатата година ги имаше 343.

Предложени Зеленски и Ердоган

Претставник на норвешката популистичка десница рече дека ќе го номинира украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој стана симбол на отпорот на руската инвазија започната на 24 февруари 2022 година.

Истиот претставник го номинираше и својот сонародник Јенс Столтенберг, кој, според него, „заслужува награда за неговата соодветна работа во својство на генерален секретар на НАТО во тежок период за Алијансата: сурови и неиспровоцирани офанзиви против мирниот сосед“.

Во игра е и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој беше номиниран од претседателот на пакистанскиот Сенат поради неговите мировни напори „пред и за време на војната меѓу Русија и Украина“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Кандидати противници на режимот на Путин

Кандидати се и противниците на режимот на Путин, како Алексеј Навални, борец за борба против корупцијата, кој е во затвор откако беше жртва на обид за труење, и новинарот Владимир Кара-Мурза, кој исто така е во затвор откако преживеа два обиди за труење.

Минатата година наградата отиде во рацете на руската невладина организација Меморијал, која беше распуштена од рускиот суд, Украинскиот центар за граѓански слободи и белорускиот милитант Алес Бјалијацки, кој исто така е во затвор.

Номинирана е и климатската активистка Грета Тунберг

Во 2021 година, наградата ја поделија рускиот новинар Дмитриј Муратов, главен уредник на Нова Газета и филипинската новинарка Марија Реса.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Норвешката претставничка на Зелените Лан Мари Берг изјави дека номинирала двајца активисти за климата, 20-годишната Швеѓанка Грета Тунберг, чие име се споменува со години и 27-годишната Уганда Ванеса Накате.