Грета Тунберг ја елитата во Давос: „Давате приоритет на личниот интерес и профитот“

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг ја обвини политичката и деловната елита на Светскиот економски форум во Давос во четвртокот дека им дава приоритет на личниот интерес и на краткорочниот профит пред луѓето и планетата.

Loading...

– Во моментов сме во Давос каде има луѓе кои најмногу поттикнуваат уништување на планетата, луѓе кои се во самиот центар на климатската криза, луѓе кои инвестираат во фосилни горива итн итн., а сепак некако овие се луѓето на кои се чини дека се потпираме за да ги решиме нашите проблеми – рече шведскиот активист.

– Повторно и повторно докажуваат дека тоа не им е приоритет. Тие имаат приоритет на самоалчноста, корпоративната алчност и краткорочниот економски профит пред луѓето и над планетата – додава тој.

Таа, исто така, посочува дека е „апсурдна“ ситуација што светот се чини дека ги слуша делегатите од Давос, а не оние кои се на првата линија на климатската вонредна состојба.

Имено, Тунберг беше ослободена од притвор на почетокот на неделава, откако беше приведен со други активисти во селото Луцерат, на кое му се заканува уништување поради проширувањето на рудникот за јаглен.

– Вчера бев дел од група која мирно протестираше против проширувањето на рудниците за јаглен во Германија. Полицијата нѐ приведе, но подоцна вечерта бевме ослободени. Заштитата на климата не е криминал – напиша активистот на Твитер.

Тунберг учествуваше на панел во Давос модериран од CNBC со младински застапници за климата.

Климатската вонредна состојба е една од главните теми на овогодинешниот состанок во швајцарскиот град Давос, на кој се собираат околу 1.500 бизнис лидери.

Loading...

Обраќајќи им се на делегатите за време на специјалното обраќање во средата, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги критикуваше гигантите од фосилните горива дека ја игнорираат сопствената климатска наука.

Тој ја обвини нафтената и гасната индустрија дека сака да го прошири производството и покрај тоа што „знае“ дека нивниот бизнис модел е некомпатибилен со човечкиот опстанок.

„Некои во Биг Оил издадоа голема лага“, рече Гутереш.

– Како и тутунската индустрија, одговорните мора да одговараат – додаде тој.

Тунберг претходно ја критикуваше климатската неактивност на светските политички и деловни лидери во СЕФ, велејќи во јануари 2019 година: „Нашата куќа гори“.