Гренел: Нема балкански шенген без Косово

Сподели со своите пријатели

Амбасадорот Ричард Гренел, претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите Белград – Приштина, ја поздрави иницијативата за „балкански шенген“, велејќи дека иницијативата би можела да биде успешна доколку ги вклучи сите од регионот, вклучително и Косово.

Loading...

„Ја поздравуваме мини-шенгенската иницијатива на Западен Балкан, како начин да се започне слободно движење на луѓе и стоки. Веруваме дека, за да биде успешен, тој мора да ги вклучи сите во регионот, вклучително и Владата на Косово.

Администрацијата на Трамп е насочена кон помагање на целиот регион во создавање економски можности и работни места за младите луѓе “, се вели во соопштението на американската амбасада во Берлин.

Заедничката иницијатива на лидерите на трите балкански држави, Албанија, Србија и Северна Македонија, за „мал балкански шенген“ ги поттикна реакциите и судирите меѓу Приштина и Тирана, јавува Косово онлајн.

Во Охрид се одржа втората средба по првата која беше на 10 октомври во Нови Сад на која беа поканети и Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Косово одби да учествува, опишувајќи ја иницијативата како обид за повторно создавање на Југославија додека Црна Гора беше воздржана.

Косовскиот претседател Хашим Тачи рече дека Косово не сака да ја замени евроатлантската иднина со ниту една регионална иницијатива.

Лидерот за движење за самоопределување, Албин Курти, кандидатот за косовски премиер, рече дека чекорите биле погрешни со регионалната иницијатива за слободно движење на луѓе и стоки, бидејќи Албанија морала да почека за формирање на нова косовска влада пред која било регионална иницијатива.

Loading...

Албанскиот премиер Еди Рама го критикуваше Косово за изолирање, нагласувајќи дека иницијативата има за цел само слободно движење на луѓето низ Западен Балкан.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *