09.07.2018 01:23

Грците негативно го оценуваат договорот за името


Поголемиот дел од Грците на го одобруваат неодамнешниот договор со Македонија за името на земјата, покажува најновото истражување.

Како што се наведува во анкетата на агенцијата „Паша Рисерч“ за весникот „Етнос“, 58 отсто од Грците сметаат дека договорот е негативен, а 30 позитивен.

Освен тоа, 18 отсто од испитаниците се сложуваат со идејата дека војската треба да интервенира и да го приведе политичкото раководство, претседателот и премиерот, а 42 отсто од нив сметаат дека оние кои го поддржуваат договорот се предавници.

Во истражувањето учествувале 9.800 лица.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments