ГРЦИЈА ВО ЖАЛОСТ: 74 загинати во пожарите околу Атина (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 700 лица се евакуирани преку морски пат од плажите на кои им се закануваше пожарот во Грција. Владата прогласи тридневна жалост поради шумските пожари во кои смртно страдаа најмалку 74 лица во населбите околу Атина.

 

Loading...

 

Според портпаролот на грчката влада Димитрис Цанакопулос, бродови на морнарицата, јахти и рибарски бродови евакуирале 715 лица, пренесува АП.

 

 

Крајбрежната стража спасила и 19 лица кои спас од огнените јазици побарале во морето.

 

 

Најмалку 183 лица, меѓу кои и 23 деца се повредени, а бројот на исчезнатите се уште не е познат.

 

Loading...

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *