Грција испрати оклопни возила во Украина

Сподели со своите пријатели

Грчката армија ги испратила првите 14 пешадиски борбени возила БМП-1 како донација на украинската армија, а во замена за тоа оружје, од Германија ги добила пешадиските борбени возила Мардер 1А3.

Loading...

Како што објави порталот Balkan Security Network, тоа ќе биде прва транша бидејќи се планира во Украина да се испратат вкупно 40 возила БМП-1, кои Грција ги купи половни исто така од Германија на почетокот на 90-тите, по многу поволни услови од залихите на вишок оружје наследено од Источна Германија.

„Постоеше полемика околу прашањето за статусот на БМП-1 бидејќи грчкиот Генералштаб побара да се замени со еквивалентна техника, бидејќи не сака да дозволи слабеење на борбената готовност на грчката армија во пресрет на кризата. Имено, БМП-1 се дел од опремата од пописот на единици распоредени на островите во Егејското Море кои се свртени кон турскиот брег“, се вели во текстот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Путин се обидува да спречи бунт во Русија

Како замена за БМП-1, кои и се добро познати на украинската армија и можат веднаш да бидат испратени на линијата на фронтот, Грците добија германски борбени пешадиски возила Мардер 1А3.

„Се работи за половно возило кое прво морало да се ремонтира. Работата беше завршена и на 16 октомври во Грција пристигнаа првите шест возила. Првата чета од 14 БМП-1 веќе беше подготвена за транспорт и беше најавено дека ќе замине за Украина на 21 октомври. Кога 40 Мардер 1А3 ќе стигнат во Грција, сите 40 БМП-1 ќе бидат препратени на бојното поле во Украина“, се вели во соопштението.

Во украинските механизирани единици, основни средства за техника се пешадиски борбени возила БМП-1 и БМП-2 наследени од времето на Советскиот Сојуз. Исто така, на руска страна ова се најбројните возила во различни модернизирани варијанти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

БМП-1 беше воведен во вооружувањето на советската армија во 1966 година и беше масовно произведен до 1982 година. Подоцна корисниците инвестираа во подобрување на тие возила според проценката на потребите.

Грчката армија на дел од возилото наместо купола со полуавтоматски топ од калибар 73 мм поставила противвоздушен пиштол со двоцевки ЗУ-23-2 од калибар 23 мм. Тој е на ротирачка бедем, но заштитен само од страните.

Loading...

Во раните 1990-ти, Грција набави 501 БМП-1 од Германија по цена од 50.000 марки и 306 оружја ЗУ-23-2. Тоа беше дел од работата за трансфер на голем вишок.

Сега Грција и остава дел од таа воена опрема на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Русите планираат нешто на југ

Колекцијата на стари пешадиски борбени возила БМП-1 и БМП-2 од Полска до Грција, според проценката на НАТО, е соодветно решение за брзо надополнување на украинските сили, бидејќи тие не бараат дополнителна обука.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.