Град со големина на тупаница уби бебе во Шпанија

Сподели со своите пријатели

20-месечно девојче загина откако беше погодено од град со големина на тупаница за време на страшното невреме во каталонскиот град Ла Бисбал дел Емпорда, Шпанија.

Loading...

Девојчето било итно пренесено во болница во Жирона во вторникот попладне, но починало неколку часа подоцна.

Од ударот на град се повредени повеќе од 30 лица, а лекарска помош побарале 28.

 

 

Се известува дека повредените се здобиле со повреди на главата или исеченици од мраз кои лекарите морале да ги сошијат, а има и со скршеници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НАТО закажа вонредна прес конференција!

Градот оштети и голем број автомобили, покриви и соларни панели на зградите.

Loading...

Каталонските метеоролози соопштија дека градот што паднал во областа, во близина на туристичкиот град Жирона, во близина на границата на Шпанија со Франција, бил најтежок во последните 20 години.

Потопот започнал околу 19.30 часот во вторникот, а 20-месечното девојче неколку минути подоцна доживеало смртоносен удар. Невремето со град траеше околу 15 минути.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија одобри извоз на оружје во Саудиска Арабија