Голем раст на бројот на новозаболени од коронавирус во Куманово

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Loading...

Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 360, Прилеп – 66, Неготино – 54, Куманово – 51, Кавадарци – 44, Струмица – 33, Велес – 30, Тетово – 26, Охрид – 25, Гевгелија – 22, Крива Паланка – 20, Гостивар – 18, Кочани – 16,Штип – 12, Богданци – 11, Битола – 9, Крушево – 8, Кичево и Пробиштип – по 6, Струга – 5, Ресен и Демир Капија по – 4, Валандово и Демир Хисар – по 3, Свети Николе,Берово и Кратово – по 2, Македонски Брод – 1.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од: Скопје – 115, Кавадарци – 64, Неготино – 26, Прилеп – 25, Тетово – 18, Куманово – 15, Велес и Гевгелија – по 10, Штип и Струмица по – 9, Гостивар, Битола, Дебар и Берово – по 4, Кочани и Крушево – по 3, Кичево и Кратово по – 2, Охрид, Ресен, Делчево, Валандово, Богданци и Демир Капија- по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 5 пациенти од Скопје (77г,73г,63г,63г,39г), по 2 пациенти од Кавадарци (77г,71г) и Неготино (77г,63г) и по 1 пациент од Куманово (75г), и Кочани (72г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.519 тестови преку: ИЈЗ-818, ЦЈЗ Скопје-75, Авицена-308, Биотек-306, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина-306, лабораторија Лаор–248, МАНУ-0, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, ГАК-0, Синлаб-59, Ремедика-21, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1056, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-15, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 537.024 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Loading...

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 360, активни 3988

Куманово 51, активни 349

Прилеп 66, активни 704

Тетово 26, активни 254

Гостивар 18, активни 159

Штип 12, активни 105

Велес 30, активни 243

Loading...

Кавадарци 44, активни 539

Битола 9, активни 188

Охрид 25, активни 428

Струмица 33, активни 182

Струга 5, активни 168

Кочани 16, активни 100

Кичево 6, активни 44

Неготино 54, активни 305

Loading...

Гевгелија 22, активни 255

Свети Николе 2, активни 21

Крива Паланка 20, активни 126

Ресен 4, активни 50

Дебар, активни 17

Делчево, активни 65

Loading...

Радовиш, активни 10

Берово 2, активни 28

Пробиштип 6, активни 37

Виница, активни 23

Валандово 3, активни 35

Loading...

Крушево 8, активни 81

Богданци 11, активни 62

Кратово 2, активни 26

Демир Хисар 3, активни 25

Македонски Брод 1, активни 5

Loading...

Демир Капија 4, активни 30

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *