Голем пожар во Дренак, мештаните бараат помош да се изгасне

Сподели со своите пријатели

Голем пожар беснее денеска во атарот на селото Дренак во општината Старо Нагоричане.

Loading...

Дел од мештаните на оваа село реагираа до редакцијата на Кумановски Муабети, дека никој не го гасне огнот.

– Гори Дренак. Таму живее Трајче до куќата му дојде позарот, го гасне сам и еден човек со пумпа. Хеликоптерот полни вода од браната во Отошница и не знаеме каде гасне, мислам дека е некаде кон Арбанашко оди. Сите пожари во Дренак се активни и се спуштаат кон Отошница, напишаа мештаните до нашата редакција.

 

 

Последната информација на Центарот за управување со кризи наведува дека се запознаени со пожарот, но без детали дали тој се гасне.

– За пожарот во атарот на с,Дренок  од општината Старо Нагоричане се исвестени од РЦУК и ТППЕ Куманово, ДЗС ПО Куманово и ЈП Национални шуми ПЕ Куманово, стои во соопштението на ЦУК.

Loading...

Никола Ивановски / фото: Радио Бум


Leave a Reply