Голем пожар на југот на Франција, луѓе бегаат, камповите евакуирани (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Голем број пожарникари се борат со пожар на југот на Франција, што доведе до евакуација на неколку кампови со многу туристи, јавува германската агенција dpa.

Loading...

Голем пожар гори во провинцијата Пиринеи-Ориентали, изјави во понеделникот вечерта министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Холандија зголемена разликата во платите меѓу мажите и жените

Тој ги повика населението и туристите да бидат крајно внимателни.

Распоредена е противпожарна бригада со 13 авиони, три хеликоптери и повеќе од 500 пожарникари.

Пожарот избувна во понеделникот попладне меѓу градот Сен-Андре и познатото крајбрежно летувалиште Аржелес-сур-Мер на Средоземното Море, соопштија пожарникарите.

Loading...

Радио станицата France Blue, повикувајќи се на локалните власти, објави дека во пожарот се уништени 300 хектари претежно ниска вегетација.

 

 

Евакуирани се три кампа со бројни туристи, додека пожарот се заканува на некои станбени згради и продавници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Денеска во ОН се гласа за распоредување странски сили на Хаити

Спортската сала е подготвена за сместување на евакуираните.

Локацијата на пожарот е западно од градот Перпињан, недалеку од границата со Шпанија.