Голем ЛГБТ настан откажан поради мајмунски сипаници

Сподели со своите пријатели

Организаторите на бесплатен концерт на претстојниот ЛГБТК фестивал познат како Јужна декаденција во Њу Орлеанс го откажаа концертот поради закана од мајмуни сипаници.

Loading...

Поголемиот шестдневен фестивал од 1 до 5 септември ќе продолжи според планираното, како што е од 1973 година, со исклучок кога се случи ураган и во првите две години од пандемијата на Ковид-19.

Популарниот настан обично привлекува околу 250.000 луѓе.

Меѓутоа, организаторите на концертот сметаа дека со зголемувањето на случаите на мајмуни сипаници, особено кај геј, бисексуалците, трансродовите и небинарни луѓе, не вреди да се ризикува.

Мајмунските сипаници се шират преку близок контакт кожа на кожа.

Иако не е сексуално пренослива болест, повеќето случаи на оваа епидемија во САД биле преку сексуален контакт кожа на кожа, според американските центри за контрола и превенција на болести.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Концертот е на отворено, но неговите познати изведувачи како Дебора Кокс, Џенифер Холидеј и Weather Girls привлекуваат голема публика.

– Танцуваат рамо до рамо, бидејќи треба да го слават животниот стил преку музика и концерт, тоа е прекрасно, но е опасност од мајмунски сипаници – изјави организаторот Чак Робинсон за Си-Ен-Ен.

Loading...

Организаторите на фестивалот рекоа дека тесно соработуваат со Министерството за здравство на Луизијана.

Одделот за здравство во Њу Орлеанс беше домаќин на клиники за вакцини во близина на ноќни клубови и други места.

Имаше 127 случаи на мајмунски сипаници во државата Луизијана заклучно со четвртокот.

Дури и со зголемениот број случаи, огромното мнозинство на ЛГБТК настани ова лето продолжи како и обично.

Заканата од мајмунски сипаници ја откажа забавата на Algeria Sunrise Summer Edition во јули во Њујорк, се наведува на веб-страницата на компанијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Кога станува збор за одлучување дали да присуствувате на големи настани, д-р Дејвид Хамер, привремен директор на Американскиот центар за политика и истражување на новите заразни болести на Универзитетот во Бостон, рече дека е важно да се има на ум како се шири оваа епидемија.

– Врз основа на она што го гледам, 95 до 98 отсто од случаите се преку близок сексуален контакт, кожа на кожа – рече Хамер.

– Мислам дека ризикот е многу помал (на концертот) – рече Хамер, додавајќи дека се уште не е „без ризик“ да се присуствува на ваков настан.

Loading...

Хамер укажува на студијата на истражувачите од Универзитетот Стенфорд која се фокусира на маж во Британија кој рече дека ја забележал својата прва лезија на мајмунска сипаница две недели откако присуствувал на „голем, преполн настан на отворено каде што имал близок контакт со другите, вклучително и блиско танцување, за неколку часа“, велат истражувачите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Неговиот примарен фактор на ризик бил „близок, несексуален контакт со повеќе непознати лица на преполн настан на отворено“, напишаа истражувачите.

– Ако на ова може да се верува, мислам дека организаторите ќе мора да го земат предвид при планирањето – рече Хамер.

Хамер мисли дека организаторите можеби ќе сакаат да комуницираат со присутните однапред и да ги охрабрат сите кои имале некакви невообичаени лезии или контакт со некој што имал мајмунски сипаници да останат дома или барем прво да се тестираат и проценат за да се уверат дека не се заразни.

„Но, ако луѓето се целосно обучени и така натаму, мислам дека нема вистински значаен ризик“, рече тој.

Сите информации поврзани со епидемијата на мајмунски сипаници можете да ги прочитате ТУКА.