Го покори светот со еден хит, а потоа со една реченица си ја заврши кариерата

Сподели со своите пријатели

Валтер Вали Де Бакер се појави на музичката сцена под сценското име Gotye и во 2011 година ја надмина сета конкуренција со хитот „Somebody That I Used to Know“.

Песната се уште е една од најслушаните во светот, но како што пристигна, така пејачот и исчезна од сцената.

Loading...

Gotye прослави 40ти роденден, а некогаш славниот пејач е родена во Белгија, но пораснал во Австралија.

Неговите родители се преселиле таму кога имал две години, а кога се запишал на училиште го смениле името во Валтер.

Како момче тој покажал интерес за музика, а уште од рана возраст свирел пијано и тапани. Во своите тинејџерски години тој го формираше својот прв бенд со пријатели од училиште, а тој сè уште свири со еден од нив денес.

Со „Gangnam style“ ги урна рекордите и исчезна: Каде е денес пејачот чиј живот се промени од корен?

За време на неговата кариера, тој издаде три студиски албуми, а „Making Mirrors“ стана глобален хит поради синглот „Somebody That I Used to Know“ кој го освои светот пред скоро десет години.

Две години откако беше објавена песната, таа има освоено три Греми награди, вклучувајќи и статуетка за Песна на годината, но одлучи да се откаже од славата и покрај тоа што стана најпродаваниот австралиски изведувач на сите времиња.

Тој сè уште прави музика и живее во Австралија, но Gotye го шокираше музичкиот свет со еден потег пред неколку години.

„Не ме интересира продажба на музика“, рече тој кратко кога се откажа од авторските права од 10 милиони долари од YouTube.

Loading...

Неговиот познат сингл досега има собрано над 1,5 милијарди прегледи.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *