Го напуштил факултетот за да сурфа на интернет: Немал ни денар, а денес е милијардер!

Сподели со своите пријатели

Гилаум Пусаз (40), го напуштил колеџот и се вработил во International Payment Consultants за да го финансира своето патување.

Loading...

Токму овој потег подоцна се покажал дека му донел статус на милијардер, пишува Mirror.

Овој технолошки претприемач купил мала компанија за плаќање со седиште во Маурициус и го основал Checkout.com во Лондон, која го надмина Revolud и стана највредната технолошка старт-ап компанија во Обединетото Кралство.

 

 

Се проценува на 29 милијарди фунти, благодарение на голем број инвеститори.

Форбс додава дека Пусаз сега стана најбогатиот европски милијардер од технолошка компанија чие богатство сега се проценува на 23 милијарди долари.

Loading...

Пусаз, кој сега живее во Дубаи, поседувал меѓу половина и две третини од компанијата пред последниот инвестициски циклус, а меѓу инвеститорите се инвестицискиот гигант од Њујорк, Tiger Global и Investment Authority од Катар.