Го чувале 11 дена со мртовечки ковчег: Вознемирувачки сцени која ја ледат крвта во вените (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Од „црна локација“ во Тајланд во 2002 година, претставници на ЦИА го предупредија седиштето дека нивните техники на испрашување може да доведат до смрт на затвореници. Ако тоа се случи, тој ќе биде кремиран, не оставајќи никаква трага. Но, ако преживее, дали ЦИА може да понуди гаранција дека тој ќе остане во изолација?

Loading...

Можеби исто така. Според агенцијата во интерното писмо, Абу Зубајда „никогаш нема да биде во ситуација да има некаков значаен контакт со другите“ и „треба да остане без можност за комуникација до крајот на својот живот“, пишува британски Гардијан.

Така започнува „Засекогаш затвореник“, документарен филм на Алекс Гибни, кој ја раскажува приказната за првиот затвореник подложен на, како што ЦИА го нарекува „засилени техники на испрашување“ (EIT), кои остатокот од светот ги знае под поедноставни зборови. , повеќе грдо име: мачење.

 

A man crosses the Central Intelligence Agency (CIA) logo in the lobby of CIA Headquarters in Langley, Virginia, on August 14, 2008. AFP PHOTO/SAUL LOEB

 

Скоро две децении по тоа дехуманизирачко писмо, ЦИА покажа дека тоа не доаѓа предвид.

Зубаида, кој никогаш не бил обвинет за кривично дело или не му било дозволено да поднесе жалба на притворот, е приведен во затворскиот логор Гвантанамо. Изборот на Џо Бајден за претседател не донесе ништо што би значело крај на неговиот статус „чистилиште“ или неличност.

– Тој се соочува со ужасот со кој се соочуваат некои луѓе во Гвантанамо, што е можеби најегзистенцијалниот хорор од сите, дури и на затвореник осуден на доживотен затвор, вели Гибни во интервју во хотел во Вашингтон, на една милја од Белата куќа. .

Loading...

– Навистина не знаеш што носи твојата иднина. Вашата иднина е засекогаш недефинирана. Не знаете дали некогаш ќе излезете и дали некогаш ќе добиете објаснување зошто сè уште сте таму, а тоа е она што го прикажуваме во филмовите кога сакаме да опишеме некои режими на тиранија. Ова е Орвел. Тоа не е чизма на твоето лице засекогаш, туку е чувството дека нема да знаеш засекогаш што ќе ти се случи и зошто. Ја уништува душата и мора да е психолошки дестабилизирачки на некој навистина застрашувачки начин кога едноставно – не знаете, истакна тој.

Малкумина би оспориле дека Зубаида е личност од интерес по терористичките напади на Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 .

Палестинец роден во Саудиска Арабија се борел во Авганистан. Тој фалсификувал пасоши, организирал патувања за џихадистите и знаел за терористички заговори. Тој користел повеќе од 30 псевдоними и важел за мајстор на маскирање.

Но, кога Зубаида бил фатен во Пакистан во март 2002 година (застрелан додека се обидуваше да избега), тој по грешка беше демонизиран како оперативец на Ал Каеда на високо ниво, а не како независен посредник. Тој беше одведен на тајна локација во Тајланд за да го испрашуваат луѓе опседнати со тоа како да спречат нов 11 септември.

– Абу Зубајда бил „нулта пациент“ за програмата за тортура на ЦИА. Тоа е причината за истражување на неговата приказна, бидејќи дознавате како е нарушена правната држава. Како што тргнувавме на патека каде што бевме повеќе заинтересирани да го слушнеме она што сакаме да го слушнеме и што обично добивате со тортура, отколку што всушност биле фактите, рече Гибни.

Зубаида бил подложен на подобрени техники на испрашување во рацете на изведувачите на ЦИА, вклучувајќи го и мачењето 83 пати со вода за само еден месец. Во извештајот што му го дал на својот адвокат во 2008 година, Зубаида се сеќава: Тие продолжија да ми полеваат вода и да се концентрираат на мојот нос и уста додека навистина не почувствував како да се удавам, а градите ќе ми експлодираа од недостаток на кислород.

Поминал и повеќе од 11 дена во кутија со големина на ковчег и 29 часа во уште помала кутија со димензии 50х75х75 см. Документарецот вклучува слики од бруталниот третман на Зубаида, како и записи од неговите лични дневници, пред и откако тој бил фатен.

За прв пат во историјата, САД користеа тортура како дел од официјалната владина политика – и тоа беше крајно случајно.

Loading...

– ЦИА би сакала да се преправа дека тоа е научна програма внимателно калибрирана од ригорозни научници. Тоа воопшто не е точно. Тоа беше само импровизирано. „Ајде да се обидеме 24 часа да не спиеме. Тоа не функционира. Како за 48 часа? Како за 72 часа?“, вели Гибни.

-Па, вашиот ум се претвора во хаос по 72 часа неспиење и можеле да прашаат некој од нивните стручњаци кој би рекол дека вашата когнитивна способност речиси исчезнува во тој момент. Тогаш зошто би испрашувале некого по 72 часа лишување од сон? Тоа е глупост. Кога користеле водена тортура, јасно е дека не знаеле до каде ќе стигнат, рече тој.

Она што го преплашило, како што вели, кога навлегувал во детали, е колку целата работа била невнимателна, несовесна и организирана.

За Гибни, овој случај е јасен показател дека постојат правила против тортура, бидејќи таквите испрашувања се и неморални и не даваат никакви докази засновани на факти.