Глад во светот: 828 милиони луѓе без новогодишна вечера

Сподели со своите пријатели

Додека добар дел од планетата ги слави новогодишните празници и влегува во 2023 година, има многу што страдаат, бидејќи човештвото не го положи основниот тест, а тоа е да го потисне гладот ​​во светот.

Loading...

Во моментов речиси една третина од населението на планетата нема загарантиран оброк, а 828 милиони луѓе легнуваат гладни секоја вечер, покажуваат податоците на Светската програма за храна (WFP) при Обединетите нации.

WFP на својата веб-страница наведува дека 2022 година била година без преседан кога станува збор за гладот ​​во светот и дека 345 милиони луѓе се во директна опасност од недостаток на храна, што е драстично зголемување во споредба со 2019 година, кога таа проценка беше околу 145 милиони луѓе.

Три години претходно, во 2016 година, таа бројка беше помала – 108 милиони луѓе.

Во моментов, 149 милиони деца имаат проблеми со растот и развојот поради хроничен недостаток на основни хранливи материи, а повеќе од 45 милиони деца страдаат од неухранетост, катастрофална состојба во која телото на детето е толку гладно и нема основни хранливи материи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 27 загинати и 147 ранети во експлозијата во Пакистан

Покрај тоа, 50 милиони луѓе во 45 земји се во непосредна опасност од глад.

Бројките можеби се запрепастувачки, но зад секоја бројка стои вистинска личност. Постојат многу причини за зголемената нестабилност во снабдувањето и достапноста на храна.

Климатските промени, со честите сезони без доволно врнежи и зголемени температури на места како што е Рогот на Африка, зголемениот број природни катастрофи, ги уништуваат посевите и способноста на луѓето да ги прехранат своите семејства.

Loading...

WFP истакна дека само за 2022 година на таа програма и се потребни 22,2 милијарди долари за да се обезбеди храна за 160 милиони луѓе на планетата.

Како што глобалната економија закрепнува од пандемијата „Ковид-19“, јазот помеѓу реалните потреби и вистинските средства за набавка на храна стана поширок од кога било, додаде WFP.

Според податоците на американската хуманитарна организација за борба против гладот ​​„Concern USA“, во првите десет „најгладни“ земји во светот се наоѓаат Сиера Леоне, Лесото, Либерија, Нигер, Хаити, Чад, Демократска Република Конго, Мадагаскар, Централноафриканската Република, додека најлоша е ситуацијата во Јемен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  WSJ: Израел изврши напад со дронови врз воен комплекс во Иран

Јемен е центар на една од најтешките хуманитарни кризи во светот, поради конфликтот што се случува во таа земја, како и неговите последици.

Од почетокот на граѓанската војна во Јемен во 2014 година, гладот ​​драстично се зголеми, а економијата на земјата беше речиси уништена.

Лошото јавно здравје, водоснабдувањето и санитарните системи доведоа до голем број случаи на колера, сипаници и детска парализа, што ја прави неухранетоста уште посмртоносна закана.

На крајот на годината, САД испратија еден милион тони жито во Јемен, кое ќе пристигне на почетокот на јануари, се додава на веб-страницата на WFP.

Една од темите на овогодинешниот климатски самит COP27 што се одржа во египетското одморалиште Шарм ел Шеик беше проблемот со гладот, а светските лидери ветија дека ќе почнат да ја решаваат најтешката година досега во однос на храната.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сирија седуммина загинати во напад на камиони кои превезувале оружје

Водечките претставници на WFP летото апелираа до светските лидери да дејствуваат што е можно поскоро, бидејќи ситуацијата само ќе се влошува.

Тие пред лидерите на земјите од Г7 во пет точки презентираа како може значително да се подобри состојбата со храната.

„Прво, донесувајте политички одлуки кои ќе стават крај на конфликтите во светот. Погрижете се трговијата да биде секогаш отворена за житарици, нафта и гориво. Поддржете и приклучете се на глобалните и регионалните иницијативи за борба против гладот. Пополнете ја дупката во буџетот на Светската програма за храна, така што денешната криза не би се зголемило. Конечно, инвестирајте во стратешки развој што ќе направи посилни локални заедници. Заштитете ги климатските активности, создадете одржливи системи за храна. На овој начин ќе го поставиме светот на нозе, ќе се движиме кон поголема стабилност и мир“, рече WFP.