Глад ѝ се заканува на Источна Африка

Сподели со своите пријатели

Рогот на Африка е опустошен од најтешката суша во последните четири децении, уништувајќи ги посевите и добитокот и доведувајќи милиони луѓе и деца на работ на глад.

Loading...

По ненадејниот скок на цените на житото, горивото и ѓубривата поради руската инвазија на Украина, хуманитарните организации упатуваат нови апели за помош и предупредување за тешките последици од климатските промени, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ) пишување на светските медиуми.

Додека Источна Африка се соочува со разорните ефекти од четири последователни суви сезони на дождови, нејзините жители стравуваат од прогнозите дека нема да има дожд во наредните месеци и дека сушата може да доведе до глад на некои места, пишува Wall Street Journal.

Хуманитарните организации велат дека им недостигаат средства за да го спречат гладот ​​во Источна Африка, бидејќи неуспехот на културите и смртта на добитокот од суша се влошени со забраната за извоз од соседните земји, како и со високите глобални цени на храната, кои се околу осум отсто повисоки од пред една година.

Минатата недела, мрежата за рано предупредување за глад на УСАИД издаде предупредување дека глад може да погоди делови од јужна Сомалија веќе меѓу октомври и декември, каде што цените на житото се околу три пати повисоки од вообичаеното.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан ѝ честиташе на Мелони за победата

УНИЦЕФ минатата недела соопшти дека околу 730 деца починале во центрите за лекување на неухранетост во Сомалија оваа година.

Се проценува дека 50 милиони луѓе се соочуваат со акутна несигурност на храна низ Источна Африка, вклучувајќи ги Кенија, Етиопија, Судан и Јужен Судан.

Светската метеоролошка организација неодамна предупреди дека климатските промени несразмерно ја погодуваат Африка, која е одговорна за само два до три отсто од глобалните емисии на стакленички гасови.

Loading...

Хуманитарните организации проценуваат дека речиси половина од населението на Сомалија има потреба од итна помош за лекување, спречување на акутна неухранетост и смртни случаи поврзани со глад и бараат итна помош за да се спречи гладот ​​во таа земја, наведува Асошиејтед прес.

Глад во Сомалија последен пат беше прогласен во 2011 година, кога загинаа повеќе од 250.000 луѓе и по што многу критичари истакнаа дека прогласувањето глад дојде предоцна, како и дека претходното предупредување побрзо ќе ја придвижеше меѓународната заедница, пишува Вашингтон пост, нагласувајќи дека светот повторно ги игнорира повеќемесечните предупредувања за ситуацијата во Источна Африка.

Декларацијата за глад, пишува весникот, е специфичен и редок настан што обично го издаваат Обединетите нации и националните влади, откако податоците покажуваат дека повеќе од 20 отсто од домаќинствата во земјата имаат екстремен недостиг на храна, приближно една третина од децата се соочуваат со акутна неухранетост и два од секои 10.000 умираат секој ден од глад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тропската бура станува ураган, ќе ја погоди Куба

Предупредувачките знаци на глад во Сомалија доаѓаат со месеци, истакнува Вашингтон пост.

Во април, ОН предупреди дека 1,4 милиони деца на возраст под пет години се акутно неухранети.

Во мај, најмалку 213.000 луѓе во централниот регион беа прогласени за „катастрофа“, додека, додава весникот, хуманитарните организации го алармираа летово, повикувајќи се на податоци за широко распространета глад и укажувајќи на недостаток на меѓународна поддршка.

Од друга страна, додава весникот, странската помош бавно пристигнува.

Планот за одговор од 1,5 милијарди долари за Сомалија предложен од ОН е само 17 отсто финансиран до април, а две третини до август.

Loading...

Пред војната во Украина, Сомалија добиваше 90 отсто од пченицата од Русија и Украина.

Првата голема пратка украинско жито, по преговорите за ублажување на руската блокада, стигна во Источна Африка на почетокот на септември.

Сепак, пишува Вашингтон пост, штетата направена на регионот зависен од тој увоз е длабока и трајна.

Амбициозната цел што ја поставија светските лидери пред седум години – да се стави крај на гладот ​​во светот до 2030 година – сега изгледа подалечна од кога било, според уредниците на весникот „Гардијан“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија: Десницата триумфираше на изборите

ОН проценуваат дека бројот на луѓе во светот кои се на само еден чекор од глад скокна од 135 милиони во 2019 година на 345 милиони. Две третини од оние кои беа погодени од глад минатата година беа жени.

Покрај предупредувањата дека гладот ​​е „на прагот“ во Сомалија, податоците покажуваат дека околу 22 милиони луѓе се во опасност од глад низ Африканскиот рог опустошен од сушата.

Речиси една третина од Пакистан е под вода, а дури четири петтини од добитокот угинале.

Во јужна Кина, сушата и топлотниот бран ги загрозуваат посевите.

Loading...

Згора на сето тоа, посочува Гардијан, тука е и руската инвазија на Украина, која се одрази на испораките на двата главни извозници, додека цените на енергијата и ѓубривата вртоглаво растат.

Повеќекратните конфликти и климатски шокови веќе влијаеја на кризата уште пред почетокот на пандемијата, по што резервите на многу земји беа исцрпени, а многумина не закрепнаа, посочува Гардијан, со оценка дека кризата најверојатно ќе биде полоша во 2023 година.