Ги користиме овие работи секој ден, и тие ни прават повеќе штета отколку добро

Сподели со своите пријатели

Ако и вие многу  прскате со парфем на себе – престанете . Сунѓерот за миење и чистење на телото е рај за бактерии, и ако не можете без него, исчистете го и исушете го. Фрлите ги старите  пластични садови во ѓубре.

Loading...

Сите ние главно чувствуваме дека нашите домови се безбедно засолниште за нашето семејство и за нас самите. Она што не го знаеме е дека понекогаш највообичаените предмети што лежат во нашата куќа можат да претставуваат голема закана за нашето здравје.

Паста за заби која обезбедува светла насмевка, антибактериски сапун за раце што ги штити нашите деца од бактерии и газирани пијалоци кои рекламираат витка фигура не се баш она што го мислиме.

Вистинскиот ефект на диеталните газирани пијалаци

Многумина од нас ги исклучуваат обичните газирани пијалоци од нашата исхрана и преминуваат на диетални пијалоци. Сепак, студиите сугерираат дека постои директна врска помеѓу конзумирање диетални газирани пијалаци и ризикот од развој на сериозни здравствени состојби, како што се деменција, дебелина, кардиоваскуларни заболувања и мозочен удар.

Пред се главната причина што ги пиеме е губење на тежината, но овој тип на пијалок може да ни ја зголеми желбата за да добиеме уште поголема тежина.

Алтернатива

Ако вашата вода е премногу блага, зачинете ја со додавање на малку сок од лимон. Ако имате желба за нешто слатко, смутито може да ви биде спасител во таа ситуација. Можете дури и да комбинирате повеќе видови овошје.

Loading...

Обилно прскање на парфем

Многумина од нас сакаат нивниот парфем да се почувствува, затоа го прскаме врз себе и го правиме сето тоа претерано. Изложеноста на овие мириси може да предизвика благи до тешки симптоми, од мигрена до неплодност. Покрај тоа, тие се исто така се добро познати загадувачи.

 

 

Алтернатива

Префрлете се на производи со мирис на природни масла. Можете сами да креирате парфеми без токсини.

Памучни чепкалки за уши

Loading...

Восокот од увото постои со причина: го штити нашиот ушен канал од прашина и нечистотија. Кога се акумулира, имаме чувство дека увото ни е лепливо. За да се ослободиме од тоа чувство, користиме памучни чепкалки. Ако го притиснеме премногу, може да го оштетиме тапанчето, па дури и да ризикуваме губење на слухот.

 

 

Алтернатива

Фрлете ги. Не е неопходно да се исчисти восокот акумулиран во увото. Меѓутоа, ако сакате да го исчистите отворот на каналот, користете влажна крпа и внимавајте да не притиснете премногу силно.

Антибактериски сапун за раце кој убива бактерии

Учени сме од детството за важноста на честото миење раце.Нема да го негираме тој дел, но користењето антибактериски сапуни може да биде „нездраво“. Како прво, нема конкретни докази дека ги убиваат сите бактерии. Експертите веруваат дека некои состојки пронајдени во овие сапуни, како што е триклосан, можат да предизвикаат антибактериска отпорност.

Loading...

 

 

Алтернатива

Обичен сапун, вода и темелен пилинг се се што ви треба за да ги одржите рацете чисти.

Сунѓер за миење тело – рај за бактерии

Loading...

Како може нешто што изгледа како шарен морски сунѓер да биде штетно? Иако изгледаат одлично за пилинг на кожата, на нив може да се соберат многу бактерии, а следниот пат кога ќе отидете да се истуширате само ќе ги привлечете кон вашата кожа.

Алтернатива

Ако не ви се чисти и суши сунѓер секој пат после капење, најдобро би било да го фрлите.

Паста за белење на заби

Пастата за избелување на забите ги отстранува површинските дамки на забите, главно предизвикани од пиење премногу кафе или чај. Проблемот овде е фреквенцијата на употреба на овој хигиенски производ. Таквата паста може да биде премногу абразивна и да ја кородира забната глеѓ или да предизвика чувствителност на забите.

Loading...

 

 

Осигурајте се дека марката што ја користите има печат на одобрување од реномирана стоматолошка организација и користете ја заедно со друг вид паста за заби.

Алуминиумската фолија може да предизвика болест предизвикана од храна

Loading...

Кога воздухот влегува во храната, бактериите растат побрзо. Проблемот со алуминиумската фолија е што не може да биде херметички затворен.

Алтернатива

Користете херметички садови. Покрај тоа, не треба да оставате храна премногу долго надвор. Кога малку ќе се излади, ставете го во фрижидер.

Кажете им збогум на старите пластични садови

Садови изработени од цврста пластика и со печат „7“ или „компјутер“ (поликарбонат) може да содржат БПА (бисфенол А). Оваа хемикалија може да предизвика неколку ендокрини пореметувања, од неплодност до рак на дојка и простата.

 

Loading...

 

Алтернатива

Кога купувате нови јадења, проверете дали се без БПА или одлучете се за стакларија и порцелан, кои се најбезбедните опции.

Стари градници

Loading...

Сите го имаме омилениот градник од кој не можеме да се ослободиме на кој било начин. Но, крајно време е да се збогувате со стариот пријател. Кога градникот ќе се истроши, дава помала поддршка, а тоа може да доведе до болки во грбот кај некои жени.

Градите се менуваат во форма и големина главно поради флуктуации во тежината или хормонални промени, така што градникот кој правел “чуда” во минатото може да биде многу лош и непријатен за вас.

 

 

Алтернатива

Побарајте совет од продавачот во продавницата за да го купите најдобриот градник што ги поддржува градите, пишува Брајтсајд.