Германските власти на удар на критики поради смртоносните поплави

Сподели со своите пријатели

Германските власти во вторникот се најдоа под „оган на критики“ поради смртоносните поплави што зафатија големи делови на земјата минатата недела, оставајќи ја предвидената најголема економија уништена во катастрофа во Европа денови претходно.

Loading...

Додека канцеларката Ангела Меркел патуваше во зоната на катастрофа, по втор пат, се појавија чести прашања како локалните и националните власти се подготвуваат за поплавите.

 

 

„Имаше предупредувања за купишта кал и отечени води кои се движеа кон овие луѓе и овие предупредувања не беа упатени на начинот на кој требаше да се решат“, рече Џулијан Рајхелт, уредник на Билд, најтиражниот германски весник, на интернет панел дискусија.

Додека земјата е на само десет недели од националните избори, поплавите ги доведоа во прашање управувачките вештини на германските лидери во кризни ситуации, а опозициските политичари велат дека бројот на жртвите открива некои недостатоци во подготовките за справување со поплавите.

 

Loading...

 

– За некои луѓе кои живеат тука, ова е ужасна ситуација. Многу куќи се толку уништени што не можат да се населат. Единствената утеха е солидарноста меѓу народот – рече Меркел за време на посетата.

Во поплавите загинаа повеќе од 160 лица во Германија, а поројни води опустошија села, однесоа куќи, патишта и мостови.

 

 

Владини претставници ги отфрлија предлозите дека направиле премалку за да се подготват и велат дека системите за предупредување функционирале.

Loading...

Следната недела треба да се состане парламентарен комитет за внатрешна политика за да разговара за тоа колку добро работел системот, пренесува Ројтерс.


Leave a Reply