Германски тенкови пристигнуваат во Украина

Сподели со своите пријатели

Германија до крајот на месецот ќе ги испрати во Украина ветените тенкови Леопард и оклопните возила Мардер, најави командантот на специјалниот штаб за Украина, бригадниот генерал Кристијан Фројдинг.

Loading...

„Тоа“, смета тој, „ќе им даде можност на украинските вооружени сили повторно да преземат иницијатива“.

Оружјето и муницијата, и од Германија и од другите западни земји, според него, значително ќе влијаат на настаните на фронтот.

„Тоа ќе биде нешто друго“, вели генералот Фројдинг.

Иако е тешко да се добијат непристрасни извештаи од фронтот, сè укажува дека ситуацијата е тешка – за двете страни.

Од есента немаше големи поместувања во линијата на фронтот, и покрај огромното засилување на руските сили и жестоките борби на Украинците, пред се околу Бахмут.

Дали западното оружје пристигнува премногу доцна?

Германскиот генерал вели дека не мисли така.

Борбата за Бахмут е жестока, но, смета тој, украинската страна сигурно ќе започне контраофанзива.

Loading...

„Нема да се случи на 2 април во 8 часот наутро“, односно штом Украинците добијат ново оружје.

Сите тие системи, имено, допрва треба да го најдат своето вистинско место во стратегијата на Украинците и „затоа не очекуваме иницијатива во следните денови, туку во следните месеци“, вели Фројдинг.

Подобро обука наместо спиење

Самиот германски генерал поминал обука за тенкови во Манстер во 1990-тите, односно во истата касарна каде што минатата недела се одржа обука на украинските војници за управување со оклопни возила Мардер и тенкови Леопард.

Ги посетил и за време на обуката и бил, вели, импресиониран.

„Тие имаат таква желба за знаење и волја за учење, што за нас е изненадувачки, извонредно и крајно импресивно“, вели 51-годишниот германски офицер.

А, по цела недела тренинг, Украинците сакале да продолжат со вежбите и по 22 часот, кога всушност е време за спиење.

Сепак, генералот предупредува дека не може сè да се научи за само шест недели обука, а исто така потсетува дека руските сили не треба да се потценуваат.

И кога станува збор за работна сила и кога станува збор за опрема, Москва има огромен потенцијал. Но, на прашањето дали Украинците ќе победат во оваа војна, генералот дава многу краток одговор: „Да“.

Loading...

Истото може да се слушне и од германскиот министер за одбрана Борис Писториус, додека канцеларот Олаф Шолц е повнимателен – тој само изјавува дека „Украина мора да преживее“, а војната на Путин мора да пропадне.

Сепак, Фројдинг укажува дека тоа зависи и од пријателите на Украина на Запад.

„Правиме се за да ги обучиме, опремиме и поддржиме, за потоа да се дојде до успешен заклучок“, вели генералот. Украина на почетокот имаше оружје и опрема, но тешко дека би преживеала по една година војна без помош од Западот, убеден е германскиот генерал.

„Нема да работи без наша помош“

Како што вети, Германија, покрај овие тенкови и оклопни возила, на Украина ќе ѝ испорача уште еден противвоздушен одбранбен систем ИРИС-Т, а во текот на април и еден американски систем Патриот.

Кога станува збор за борбените авиони, Фројдинг вели дека тоа „сѐ уште не е прашање“ за Германија.

Словачка и Полска најавија испорака на авиони МиГ-29 во Украина, со кои украинските пилоти имаат искуство.

Германија всушност наследи ескадрила од 24 МиГ-29 од арсеналот на поранешна Источна Германија, но таа беше продадена на Полска во раните 2000-ти за симболична сума од едно евро за секој од 22-те авиони од овој тип.

Еден од тогаш се урнал, а еден е чуван како музејско дело – на крајот на краиштата, ова се авиони изградени во 1980-тите.

Loading...

Германскиот генерал нагласува и дека ова најверојатно нема да биде крај на воената помош за Украина.

Сосема е очигледно дека стратегијата на Путин е „долгорочна“ и дека е убеден дека може да води војна подолго време од Украинците.

Сега се работи за докажување дека не е во право, и затоа сите имаме одговорност да продолжиме да ѝ помагаме на Украина“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.