Германија против забраната за патување на Русите во ЕУ

Сподели со своите пријатели

„Оваа војна е војна на Путин“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференција во Берлин, додавајќи дека санкциите треба да бидат насочени кон рускиот претседател Владимир Путин и оние кои ја поддржуваат војната во Украина.

Loading...

„Усвоивме остри, конкретни санкции против многу руски функционери, олигарси и моќни групи во Русија и секако ќе продолжиме да преземаме понатамошни чекори. Но, ако сега ги прошириме тие мерки на сите, вклучително и целосно невини луѓе, тогаш тоа ќе ја намали ефикасноста на овие санкции“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  30.000 патници во Германија утре ќе останат без лет

Претходно оваа недела, Финска и Естонија ги повикаа другите членки на ЕУ да престанат да издаваат туристички визи за руските граѓани како одговор на руската војна против Украина.

Естонија денеска објави дека ќе им забрани на руските државјани со валидни визи да влезат во земјата.

„Посетата на Европа е привилегија, а не човеково право“, објави во вторникот на Твитер естонската премиерка Каја Калас, наведувајќи дека сега е „време да се запре туризмот од Русија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чудна светлина снимена над руските градови: Луѓето загрижени дека се тестира некое оружје

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.