Германија одбива да ги испорача главните борбени тенкови на Киев

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за одбрана Кристина Ламбрехт денеска ги отфрли барањата за испорака на главни борбени тенкови во Киев.

Loading...

– Досега ниту една земја не испорача пешадиски борбени возила од западно производство или главни борбени тенкови – рече таа во Берлин.

Ламбрехт рече дека е постигнат договор со партнерите Германија да не презема таква акција еднострано.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ДНР: Тројца цивили загинаа во гранатирање на украинските сили