Гардијан: За Лавров ситуацијата во Украина е најголемиот предизвик во неговата кариера

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија, наводно, завршил во болница по пристигнувањето на Бали поради проблеми со срцето.

Loading...

Ако оваа информација е точна, тоа не е толку изненадувачки, бидејќи Путин го испрати таму да се соочи со лидерите на најголемите светски економии и со тоа отстрани дел од одговорноста од себе.

Овој 72-годишен љубител на виски се покажал како вреден соработник на Путин и „преживеал“ 7 различни американски државни секретари, пренесува The Guardian.

Путин веројатно предвидел дека огромното мнозинство светски лидери на состанокот на Г20 ќе бидат против него, па таа тешка задача му ја препуштил на Лавров.

Сепак, се чини дека оваа задача беше премногу за Лавров.

Новинските агенции објавија дека тој завршил на преглед во болница по слетувањето, но руското Министерство за работи брзо го демантираше тоа.

Тие објавија слика на Лавров како седи на балкон во летна облека и се подготвува за првото обраќање на средбата.

Руското Министерство за надворешни работи имаше предизвик ден, мораа да ја демантираат оваа вест која ја нарекоа „западна пропаганда и огромна лага“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина тврди дека по 100 мобилизирани Руси дневно се јавуваат да се предадат

Некои можеби ќе бидат изненадени, но многу западни дипломати би ги растажил фактот што Лавров навистина има здравствени проблеми, пишува Гардијан.

„Тој е крадец, но сите знаеме дека неговите изјави се насочени и пресметани. Кога го прави тоа што треба, расположението многу му се менува, цело време се смешка. Тој е професионалец“, изјави еден западен дипломат.

Лавров е роден во 1950 година на крајот на ерата на Сталин во семејство на дипломати.

Тој се школувал во елитниот руски институт за меѓународни односи пред да стане руски претставник во ОН.

На таа позиција го живееше периодот на распадот на Советскиот Сојуз.

Тогашниот државен секретар на САД, Кондолиза Рајс, изјави дека изгледа целосно незасегнат од она што се случува во неговата земја.

Во 2004 година стана министер за надворешни работи и оттогаш почна да развива невкус кон западните идеи, но и кон западните добра.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците погодиле електрана во Русија

Тој еднаш рече дека американската ароганција е одговорна за сите зла на колонијализмот во 20 век, за двете светски војни и Студената војна.

Loading...

Не се согласуваше со САД за Ирак, Иран, Сирија, а сега не се согласува со нив ниту за Украина.

„Не брзај, туку тврдоглаво терај си ги целите“ е неговото мото, а темата која се повторува во неговите говори е дека треба да се запре американскиот монопол на меѓународно ниво.

Но, Лавров е познат и по тоа што знае да се помири кога ќе види дека тоа е потребно.

Тој еднаш го покани американскиот државен секретар на вечера за да го наздрави првиот лет низ светот без престан во 1949 година од американски бомбардер Б-50Б. За здравица извади вино од таа година.

За време на мандатот на Лавров како министер за надворешни работи се сменија дури 7 американски државни секретари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Путин се обидува да спречи бунт во Русија

Овој факт го поткрепува фактот дека Лавров е исклучително корисен за Путин, иако тој не е во потесниот круг на одлучувачи во Кремљ.

Чудо е што преживеал толку долго, со оглед на тоа што консумира огромни количини виски, вотка и цигари.

Лавров повеќе сака да го поминува слободното време гледајќи хокеј на мраз и фудбал, а сака и да оди на рафтинг и риболов во Сибир, пишува Гардијан.

Loading...

Во последната година Лавров се соочи со најпредизвикувачкиот период.

Тој ја изгради својата кариера осудувајќи ги САД за мешање во работите на други земји, а сега треба да брани специјална воена операција во Украина и да ја прикаже како операција за одбрана на руското малцинство.

Сепак, се чини дека ниту здравствените проблеми нема да го спречат гласно да се залага за руските интереси на состанокот на Г-20, пренесува Индекс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.