Гардијан: Полицијата во Иран пука во гениталии на девојчиња, а на мажи во лицето и очите

Сподели со своите пријатели

Иранските власти, како што пишува Гардијан, користат најподмолни и крајно морбидни средства за справување со демонстрантите кои веќе неколку месеци протестираат против актуелниот режим.

Loading...

Британскиот весник посочува, врз основа на документацијата што им била проследена, дека иранските безбедносни сили гаѓаат девојки и млади мажи пукајќи ги во гениталиите и лицето.

Медицинските работници од Иран, кои тајно ги лекуваат демонстрантите поради страв од апсење, сведочат дека забележале дека нивните девојки пристигнуваат со поинакви повреди од младите мажи кои биле погодени најмногу во нозете, задникот и грбот со куршуми од сачмарки од полицијата.

 

 

Фотографиите кои иранските лекари можеа да им ги пренесат на новинарите покажуваат разорни рани по телата на демонстрантите од куршумите испукани кон нив од безбедносните сили.

На некои од фотографиите се гледаат телата на луѓето длабоко навлезени од ситни фрагменти од истрели испукани од пушки.

Loading...

Десетина медицински работници интервјуирани од новинарите на Гардијан предупредија на огромните и трајни последици што ги оставаат раните од куршуми кај младите Иранци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американската војска им наредува на своите сили да се подготват за можна војна во 2025 година

Иранските медицински лица сведочат дека полицајците пукале во очи на девојки, млади мажи и деца за време на протестите.

Лекар од провинцијата Истафан рече дека е убеден оти властите таргетираат девојчиња и момчиња во различни делови од телото.

„Тие сакаат да ја уништат убавината на тие девојки“, рече тој.

– Лечев дваесетгодишна жена чии гениталии беа погодени со два куршуми. Околу дузина топки се сместиле во нејзините внатрешни бутови. Лесно ги извадивме тие топчиња од бутот, но двете што завршија во вагиналниот отвор беа голем ризик. Затоа девојката која ми кажа дека била удирана за време на протестите ја упатив на колега гинеколог во која имав доверба“, објасни овој лекар.

Неодамна, припадниците на иранските безбедносни сили сè помалку пукаат во стапалата или нозете на демонстрантите за време на протестите, а почесто ги гаѓаат виталните органи на девојчињата и младите мажи.

Еден лекар рече дека полицајците намерно пукаат во лицата и интимните делови на младите девојки, бидејќи имаат комплекси со пониска вредност кои ги лекуваат со тоа што ги повредуваат тие млади луѓе на протести.

Лекарите се под напад на репресија на режимските сили и им се закануваат.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американското обвинителство денеска официјално ќе го обвини Болдвин за убиство од небрежност

 

 

Една докторка им кажа на новинарите дека прави операции за отстранување на челични или пластични топчиња од телата на повредените во темница за да не го привлече вниманието на полицијата.

Според тврдењата, многу девојки се срамат да одат на лекар поради природата на раната што ја добиле, па се лекуваат дома, што може да има фатални последици за нив.

Гардијан разговараше и со експерти за оружје и побара од нив да ги коментираат причините за раните на телата на повредените Иранци.

Брајан Кастнер, соработник на Амнести интернешенел, рече дека раните на фотографиите доставени до Гардијан личат на „снимка од птица на која нема место во употребата на сила од страна на полицијата“.

На телото на еден од повредените, овој вештак препознал таканаречен „полжав проектил“ кој се користи при лов на крупен дивеч, како што е елени.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на загинати во нападот во Пакистан се искачи на 87

„Лицето кое било погодено од овој проектил имало голема среќа што не било погодено во градите или главата, бидејќи немало да преживее“, рече тој.

 

 

Бројни извештаи зборуваат за стотици демонстранти кои останале слепи откако полицијата истрелала проектили врз нив од непосредна близина.

Студентката Газал Рањкеш од пристанишниот град Бандар Абас сподели фотографија на Инстаграм направена откако полицаец ја застрелал во десното око додека се враќала од работа.

Loading...

„Последната слика што ја виде моето десно око беше смеата на личноста што ме застрела“, напиша таа во објавата која подоцна беше избришана од режимската цензура, откако ја видоа илјадници луѓе ширум светот.

Иранските власти се свесни дека на многу учесници во антирежимските протести ќе им биде потребна медицинска помош откако ќе добијат сериозни повреди, а го зголемија полицискиот надзор над болниците.

Дневните извештаи од Иран зборуваат за голем број загинати, главно луѓе кои не сакале да одат во болница по претрпените повреди.