Гардијан: По освојувањето на Херсон, Украинците потешко ќе напредуваат

Сподели со своите пријатели

Пo повторното заземање на Херсон, Украинците мора да се посветат на обновувањето на снабдувањето со електрична енергија и обезбедувањето други комунални услуги за локалното население.

Loading...

Киев не треба да се плаши дека Русите наскоро ќе се обидат да ја вратат територијата што ја напуштија минатата недела, имајќи предвид дека руските сили кои се повлекуваа ги разнесоа патиштата и железничките мостови кои водат во градот преку реката Днепар, бариера на која Русите сега се надеваат.

Украинците во моментов се загрижени поради сателитските снимки кои покажуваат оштетување на дел од браната Нова Каховка.

Стравуваат дека оштетувањето на браната може дополнително да го загрози снабдувањето со електрична енергија.

Сепак, Русите ќе ги почувствуваат и последиците од потенцијалното уништување на браната, бидејќи најлошото ќе се манифестира во јужниот дел на реката, кој е под надзор на руските сили, пишува Гардијан.

Антоновски и Нова Каховка се единствените Днепарски премини јужно од градот Запорожје што ги држат Украинците, така што на Украинците ќе им биде тешко да напредуваат таму.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин му рекол на Шолц дека пристапот на Запад кон Украина е „деструктивен“

Многу западни и руски коментатори очекуваат дека Украинците ќе се обидат да напредуваат во секторот Запорожје кон Мелитопол и Бердјанск.

Протерувањето на Русите од Керсон со минимални цивилни жртви е голем воен успех. Украинците го постигнаа овој успех благодарение на тоа што успешно го прекинаа рускиот синџир на снабдување.

Loading...

Сепак, не треба да се занемари дека тие имаа корист од поволната географска локација на Херсон, кој е изолиран на западната страна на реките Днепар.

Кои се следните планови на конфликтните страни?

Нов предизвик за Украинците ќе биде фронтот на Запорожје, каде линијата на поделба не е поместена со месеци.

Според тоа, се претпоставува дека Русите имале доволно време да ископаат добро. Дополнителна предност на Русите на овој дел од бојното поле се руските воени регрути кои беа испратени на Запорожјскиот фронт.

Наводно, дури третина од 300.000 регрути биле испратени на овој дел од бојното поле.

Меѓутоа, само работната сила со минимална обука, слаба опрема и слаба плата не може да гарантира воен успех.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД сакаат да ги префрлат ПВО системите од Блискиот Исток во Украина

Русите ќе продолжат да имаат проблеми доколку задржат тактички пристап кој досега беше тотално нефлексибилен.

Киев ќе продолжи да го користи истиот метод, кој се заснова на удирање на напаѓачите во задниот дел, така што нивната линија на фронтот не може ефикасно да се бори.

Сега целата провинција Керсон јужно од Днепар, до Крим, е во домет на ракетите Химарс.

Loading...

Неодамна минатата недела, воен информатор, истакнат руски воен блогер, призна дека руската позиција во Херсон е безнадежна од летото и дека може да се испорача само една десетина од потребните залихи.

Тој се пожали на руските „архаични логистички системи“ со долго време на испорака, недоволно оружје со висока прецизност и „централизирани магацини“, кои се атрактивни цели за нарушување на Украинците.

Можност за преговарање во случај на пат-позиција

Генералот Марк Мили, највисокиот офицер во американските вооружени сили, зборуваше за „дипломатски решенија“ за речиси деветмесечната војна, бидејќи утврди дека на Украинците ќе им биде тешко да напредуваат над позициите што ги освоија досега.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешка: Поради сомнителна пратка под опсада украинскиот конзулат

Мили претпоставува дека ќе има ќор-сокак сличен на оној од Првата светска војна.

Позицијата на Мили се разликува од онаа на администрацијата на Бајден, која најави дополнителни 400 милиони долари за набавка на оружје и беше поттикната од подобрите од очекуваните резултати на меѓуизборите.

„Ако Украина одлучи да престане да се бори и да се откаже, тоа би бил крајот на Украина“, изјави Џејк Саливан, советник за национална безбедност на САД.

Се чини дека Киев ќе ја задржи поддршката на САД и другите западни земји. Зимското време очигледно ја комплицира ситуацијата за двете страни, но очекуваното замрзнување на тлото ќе овозможи маневрирање, што ќе им помогне на украинските контранапади.

Минатиот месец, Лојд Остин, американскиот секретар за одбрана, рече дека очекува борбите да продолжат во текот на зимата.

Loading...

Украинците ќе се обидат да направат дополнителен воен напредок пред да почнат да размислуваат за преговори.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.