Г7 за ограничување на цената на руската нафта од 65 на 70 долари за барел

Сподели со своите пријатели

Групата седум (Г7) најразвиени земји во светот размислува да ја ограничи цената на руската офшор нафта во опсег од 65 до 70 долари за барел, пренесува Ројтерс повикувајќи се на изјава на неименуван дипломат на Европската унија.

Loading...

За овој предлог разговараа и амбасадорите на 27-те земји од ЕУ со цел до крајот на денот да се постигне заеднички став.

Групата седум, вклучувајќи ги САД, ЕУ и Австралија, треба да воведе ограничување на извозната цена на руската офшор нафта на 5 декември како дел од санкциите против Москва поради нејзината инвазија на Украина, додава британската агенција.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин и Ал Нахајан разговараа за западното ограничување на цената на нафтата